IRT 3000

vsebina

Država aktivno spodbuja razvoj podjetniških kompetenc med mladimi

20.10.2023

Javna agencija SPIRIT Slovenija skupaj z Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport v sklopu programa Mladi in podjetništvo že vrsto let izvaja različne aktivnosti, ki so usmerjene v razvoj podjetniških kompetenc šolarjev in dijakov ter zagotavljanje pogojev za njihov celovit podjetniški razvoj. Tako bodo tudi v letošnjem šolskem letu 2023/24 na 129 osnovnih in srednjih šolah po celotni Sloveniji potekale različne aktivnosti za spodbujanje ustvarjalnosti, podjetnosti in inovativnosti, v katere bo vključenih okoli 4000 mladih.

Država aktivno spodbuja razvoj podjetniških kompetenc med mladimi. Foto POPRIDržava aktivno spodbuja razvoj podjetniških kompetenc med mladimi. Foto: POPRI

Na SPIRIT Slovenija in Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport so že pred več kot desetletjem prepoznali pomen spodbujanja ustvarjalnosti, podjetnosti in inovativnosti med mladimi, saj se zavedajo, da je krepitev tovrstnih kompetenc pri mlajših generacijah ključnega pomena. Zato so zasnovali program Mladi in podjetništvo, s katerim nagovarjajo predvsem učence in dijake in v katerem ti preko različnih aktivnosti pridobijo znanja in veščine, ki so pomembne za podjetnost ter stik s poslovnim svetom, kar je bistveno za razvoj zavesti o podjetništvu kot gonilu gospodarskega razvoja.

Nacionalno tekmovanje v podjetniških idejah mladih POPRI. Foto POPRI Nacionalno tekmovanje v podjetniških idejah mladih POPRI. Foto: POPRI

Že nekaj let na agenciji opažajo, da vse več šol prepoznava pomen spodbujanja podjetniških kompetenc pri mladih. O tem priča tudi odziv na marca letos objavljen javni poziv osnovnim in srednjim šolam za dodelitev spodbud namenjenih izvajanju aktivnosti za spodbujanje ustvarjalnosti, podjetnosti in inovativnosti med mladimi v letih 2023/2024, saj se je nanj odzvalo rekordno število osnovnih in srednjih šol – 129, ki jim bo skupaj dodeljenih 302.500 EUR. Zanimanje šol za izvajanje tovrstnih aktivnost vsako leto narašča – na poziv za sofinanciranje teh aktivnosti se je v letu 2020 odzvalo 63 šol, leto kasneje 68 in lani 104.

Preko javnega poziva so sofinancirane različne podjetniške aktivnosti za mlade: delavnice Z ustvarjalnostjo in inovativnostjo do podjetnosti (ZUIP), na katerih udeleženci spoznajo temeljne mehke veščine podjetnosti, startup vikendi, kjer mladi razvijajo lastne ideje ali rešujejo izzive podjetij ali drugih organizacij in obšolske dejavnosti, kot so denimo podjetniški krožki, ki so namenjeni krepitvi kompetenc in pridobivanju konkretnih izkušenj ekip pri nadaljnjemu razvoju poslovnih idej. Najboljše ekipe mladih se prijavijo na nacionalno tekmovanje v podjetniških idejah mladih POPRI, ki ga skupaj organizirajo Primorski tehnološki park, SPIRIT Slovenija, Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport ter Slovenski podjetniški sklad. Po izkušnjah SPIRIT Slovenija se šole največkrat odločajo za  izvedbo Startup vikendov, veliko šol, zlasti srednjih strokovnih, pa izvaja celoletne podjetniške krožke. V šolskem letu 2022/2023 je bilo na 104 osnovnih in srednjih šolah izvedenih 63 delavnic ZUIP, 76 startup vikendov in 36 obšolskih dejavnosti za spodbujanje ustvarjalnosti, inovativnosti in podjetnosti, v vse tovrstne aktivnosti pa je bilo vključeno več kot 5.200 mladih.

Usposabljanja za učitelje in profesorje Foto SPIRIT SlovenijaUsposabljanja za učitelje in profesorje: Foto: SPIRIT Slovenija

Z željo, da bi dosegli čim večji krog mladih, so na agenciji aktivnosti usmerili tudi v obvezna usposabljanje in krepitev kompetenc učiteljev, ki izvajajo podjetniške aktivnosti na izbranih osnovnih in srednjih šolah. S tem jih želijo usposobiti za uspešno razvijanje samoiniciativnosti in podjetnosti pri učencih in dijakih ter jih spodbujati k ustvarjalnemu in inovativnemu reševanju problemov. Letos so ta usposabljanja prvič vpisana tudi v katalogu Katis –  katalog profesionalnega usposabljanja za pedagoške delavce, ki ga vsako leto izda Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje. V začetku letošnjega šolskega leta je bilo na treh usposabljanjih 53 učiteljev in profesorjev.

SPIRIT Slovenija in Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport želita s tovrstnimi aktivnostmi pri mladih spodbuditi razvoj osebnostnih lastnosti in veščin, ki so pomembne za podjetnost: ustvarjalnost, samoiniciativnost, sprejemanje tveganja in odgovornosti, … Obenem pa želita mladim ponuditi osnovna znanja in stike s poslovnim svetom ter s tem podati razumevanje vloge ustvarjalnosti, podjetnosti in inovativnosti ter podjetništva za družbo, hkrati pa tudi zagotoviti sodelovanje vseh deležnikov in celotne družbe.

Več informacij o aktivnostih v sklopu programa Mladi in podjetništvo.

ar©tur 2021