Avtomatizacija bo vedno aktualna tema
20.12.2024
To je sporočilo FANUC-ovih Dnevov odprtih vrat v času, ko se slovenska industrija sooča z izzivi prestrukturiranja. Pretirano zanašanje na avtomobilsko industrijo zdaj od podjetij zahteva hitre reakcije.
Podjetje FANUC, največji proizvajalec robotov na svetu, je tudi vodilni svetovni dobavitelj rešitev za industrijsko avtomatizacijo. V tovarnah po vsem svetu deluje že več kot milijon »rumenih« industrijskih robotov s prepoznavnim logotipom FANUC. Za slovensko tržišče skrbi podružnica FANUC Adria, ki je v začetku decembra pripravila že tradicionalni dogodek Dan odprtih vrat. »Namen dogodka je predstaviti ključne FANUC novosti, tako izdelke kot storitve, obiskovalci pa imajo možnost s strokovnjaki spregovoriti o najnovejših tehnoloških inovacijah in svojih izzivih. Veseli smo vsakogar, ki želi svoje proizvodno podjetje spraviti na višjo raven s pametno avtomatizacijo, kar v podjetju FANUC Adria obvladamo. Poleg prodaje najustreznejših robotov smo ponosni tudi na lasten servis, na katerega se stranke zanesejo,« nam je zaupal Bojan Groboljšek, direktor podjetja FANUC Adria, in dodal: »Za prihodnost podjetja se ne bojim, ponosen sem na to, da imamo poleg prodajnega programa tudi veliko lastnega razvoja. Stranke to vidijo in občutijo ter nam zaupajo, saj vedo, da jih podpiramo skozi celotno življenjsko dobo izdelka.«
Še pametnejši krmilnik robota
Ključna letošnja novost iz podjetja FANUC pa niso le roboti, ki postavljajo svetovne rekorde v najrazličnejših kategorijah, temveč novi krmilnik z oznako R-50iA. Gre za prvi robotski krmilnik na svetu, ki ima že vdelano kibernetsko zaščito za proizvodna okolja, seveda pa se hvali še s številnimi drugimi izboljšavami in novimi inteligentnimi funkcijami, ki podjetjem pomagajo izkoristiti maksimalno zmogljivost robota. Novi krmilnik R-50iA je inteligenten in kompakten ter na voljo v treh vrstah in velikostih ohišij. Pri zasnovi so v FANUC-u poskrbeli še za lažje vzdrževanje, kljub bistveno večjim zmogljivostim od predhodnikov pa se novi krmilnik izkaže še z zmanjšano porabo energije. Deluje z novo generacijo programske opreme ROBOGUIDE V10.
Izboljšana zmogljivost krmilnika robota prinaša boljši izhodni signal, senzor za poti gibanja rok robota pa omogoča večjo natančnost. To je pomembna prednost za robotske aplikacije, kot so doziranje in druge zahtevne naloge, ki zahtevajo izjemen nadzor. Izboljšave so zelo očitne tudi na področju aplikacij robotskega vida, saj krmilnik vključuje popolnoma novo zasnovo kamere z ločljivostjo pet milijonov pik (štirikrat več kot pri predhodni različici), ki bistveno poveča vidno polje robota. Na voljo je tudi vodoodporna kamera z osvetlitvijo LED za najzahtevnejše aplikacije.
Novi roboti, storitve vzdrževanja in spletni portal
V FANUC Adria so med novimi roboti predstavili model M-1000/550F-46A, ki ga odlikujeta izjemno veliko območje gibanja (doseg do 4,6 m) ob sočasni možnosti delovanja na majhnem prostoru ter izjemna nosilnost 550 kg, zaradi česar je idealen za premikanje težjih bremen oziroma obdelovancev, kot so veliki ulitki.
V slovenski podružnici so strankam predstavili še novi digitalni portal za rezervne dele, ki v navezi z logističnimi storitvami skladišča v Luksemburgu poskrbi, da so naročeni deli za robote in avtomatizacijo v izjemno kratkem času v podjetjih – ekspresna dostava potrebuje vsega 24 do 48 ur. Kupcem robotov in opreme poleg preventivnega vzdrževanja, ki avtomatsko podaljša garancijo izdelkom, predlagajo tudi sklenitev storitve vseživljenjskega vzdrževanja, ki je ena izmed redkih v industriji, saj FANUC strankam zagotavlja doživljenjsko vzdrževanje svojih izdelkov, dokler jih te uporabljajo.
Podatkovno gnana proizvodnja
Krešimir Rajačić iz hrvaškega podjetja RINEL, d. o. o., je udeležencem Dneva odprtih vrat predstavil možnosti integracije IoT-rešitve FIELD, s katero pridobijo bistveno boljši vpogled v podatke, delovanje strojev, robotov in drugih sistemov ter povezanih naprav v proizvodnji. Tomaž Vidonja iz podjetja ELVI, d. o. o., pa je poudaril pomembnost osvoboditve podatkov v proizvodnji, saj so ti pogosto ujeti v ločenih sistemih in rešitvah, njihovo povezovanje pa močno pripomore k dodajanju vrednosti na vseh področjih.
Seveda pa morajo podjetja poleg strojev in orodij za vrhunsko proizvodnjo imeti tudi kadre s sodobnimi znanji. Za izobraževanje le-teh skrbi FANUC Akademija, ki jo vsi udeleženci brez izjeme pohvalijo in priporočajo naprej. A Groboljšek kljub temu ugotavlja: »Večja tržišča bolj razumejo vlogo izobraževanja, tam so te stvari rešene sistemsko. V Sloveniji pa deluje veliko samoukov in manjših podjetij, ki ne razmišljajo o naložbi v izobraževanje, čeprav bi jim takšno šolanje v nekaj dneh dalo veliko uporabnih informacij, s katerimi bi pri svojem delu prihranili ogromno časa.«
Andrej Zidar iz FANUC Adria pa je izpostavil še partnerstvo z mednarodno organizacijo WorldSkills, ki organizira svetovna in nacionalna prvenstva v poklicnih spretnostih in na katerih sodeluje tudi Slovenija.