Prišel je čas, da industrije postanejo pametne – tukaj je, kako
06.01.2024
Digitalna transformacija industrijskih objektov omogoča doseganje strateških in trajnostnih ciljev.
Podnebna in svetovna energetska kriza narekujeta tempo razogljičenja za vse nas z zastavljenim ciljem neto ogljične nevtralnosti do leta 2050. Strokovnjaki, ki se ukvarjajo z načrtovanjem in upravljanjem industrijskih obratov, imajo zato ključno vlogo pri njihovem prilagajanju trenutnim trendom, da bi se izognili nepopravljivi škodi okolju in gospodarstvu. S takšno infrastrukturo lahko uporabniki in upravljavci obratov v realnem času spremljajo porabo energije glede na definirane cilje, proaktivno obravnavajo spremembe in zagotavljajo visoko učinkovitost.
Obstaja rešitev za izzive, ki jih povzročajo motnje na trgu
Znano je, da imajo v primeru motenj v dobavi na energetskem trgu prednost pri dobavi bolnišnice in gospodinjstva. Že samo to ovira delovanje industrijskih obratov in navsezadnje konkurenčnost podjetij na trgu. Čeprav večina ekonomistov napoveduje, da bodo stroški energentov dolgoročni izziv, ni mogoče dovoliti obotavljanja pri sprejemanju ukrepov za spopadanje s pomanjkanjem energentov in njihovimi stroški.
Kot odgovor na tovrstne izzive trg išče nove načine za doseganje energetske neodvisnosti, zato se v vodstvenih krogih vse pogosteje govori o digitalni transformaciji in avtomatizaciji upravljanja z energijo. Obenem so si številne organizacije zastavile ambiciozne cilje za zmanjšanje emisij ogljika do leta 2025 in 2030. Da bi podjetja uspešno zaključila zeleni prehod v navedenih rokih, postaja potreba po energetski učinkovitosti vse bolj izrazita.
Digitalizacija – težak, a vreden korak
Industrije, ki želijo izvesti digitalno transformacijo in pospešiti zeleni prehod, morajo opredeliti kratkoročne in dolgoročne želene korake. To pomeni, da morajo v enem mesecu identificirati področja, kjer so stroški vzdrževanja in obratovanja visoki, zabeležiti, kje so večje izgube v sistemu, in preveriti, kje je možno skrajšati dobavne roke za projekte. V roku šestih mesecev bi morali opredeliti vire investicij in začeti vzpostavljati funkcionalno ekipo notranjih strokovnjakov za izvedbo digitalizacije. In nato v letu dni začeti izvajati pilotne projekte ali rešitve na digitalni platformi z uporabo nove sodobne programske opreme in aplikacij ter izvesti dodatne meritve s senzorji na izbranih delih omrežja in primerjati stroške delovanja med pilotno fazo in predhodnimi procesi.
Industrijski obrati imajo priložnost za energetsko učinkovitost
Industrijski obrati, pa tudi stanovanja in poslovne zgradbe, morajo začeti s preobrazbo in avtomatizacijo, da bi zmanjšali izgube energije, se odzvali na podnebne spremembe in izboljšali kakovost življenja svojih najemnikov in uporabnikov. Stavbe namreč izgubijo v povprečju okoli 30 % energije, odgovorne so za približno 40 % globalnih izpustov ogljikovega dioksida, ljudje pa v njih preživimo skoraj 90 % svojega časa.
Digitalizacija se kaže kot edini možni način za učinkovito upravljanje vseh dotokov električne energije v omrežje, kar moramo biti sposobni upravljati, napovedovati in spremljati v realnem času. To so obvezne predpostavke, če želimo uspešno energetsko transformacijo. Ob tem ne smemo pozabiti na elektrifikacijo. Le čim večja elektrifikacija vseh porabnikov z elektriko, ki je neodvisna od fosilnih goriv in brez prispevanja k izpustom ogljikovega dioksida, lahko zaščiti naš planet pred globalnim segrevanjem.
Skrb za Zemljo hkrati s poslovnim napredkom
Zahvaljujoč takšni avtomatizaciji in digitalizaciji lahko stranke s 24-urnim spremljanjem v realnem času učinkoviteje uporabljajo svoje vire in bolje upravljajo sisteme. Poleg poenostavitve spremljanja in odpravljanja motenj v sistemu in opremi se zmanjšajo stroški vzdrževanja, zaznavajo odstopanja ter pridobijo zanesljivi in aktualni podatki. Poleg tega so vsi implementirani sistemi enostavno nadgradljivi za prihodnje potrebe in rešitve. Dodatno je mogoče zahvaljujoč digitalni transformaciji celotnega sistema, ki temelji na rešitvah podjetja Schneider Electric, doseči znatne prihranke električne energije, medtem ko se lahko naložbe (ROI) povrnejo v naslednjih nekaj letih.
Ob upoštevanju smernic ESG, regulativnih okvirov in finančnega okolja, ki prinaša potencialno sofinanciranje iz skladov Evropske unije, podjetje Schneider Electric verjame, da bodo vse industrije izvedle digitalno transformacijo s katero bodo spremljale porabo energije in na podlagi tega upravljale svoje objekte za doseganje največje učinkovitost. Pri tem bodo fosilna goriva nadomestile z električno energijo, predvsem tisto iz obnovljivih virov, dodaten pozitiven učinek pa bodo imele z integracijo centraliziranega sistema spremljanja in upravljanja. Čeprav se marsikomu ta korak zdi težak, lahko z obstoječimi rešitvami na trgu dosežejo hitrejšo povrnitev investicij ter strateške in trajnostne cilje.