IRT 3000

vsebina

Prihodnost dela so virtualne organizacije, kot je Softnet

20.04.2023

Z razvojem tehnologije se vse več podjetij obrača k novim oblikam dela, da bi poenostavilo svoje poslovanje. Virtualne organizacije so podjetja, ki delujejo predvsem z digitalnimi sredstvi, zaposleni pa delajo na daljavo z različnih lokacij. Čeprav se ta koncept morda zdi nov, so takšne organizacije prisotne že kar nekaj časa in njihove prednosti postajajo vse bolj očitne.

Direktor podjetja Softnet Andrej Boštjančič Foto Barbara ReyaPodjetje Softnet spada med spletna podjetja, ki temeljijo na uporabi medmrežja, medtem ko dinamične virtualne organizacije v veliki meri sodelujejo z veliko drugimi organizacijami, kjer je izraba njihovih priložnosti le začasna. »Tovrstna organiziranost nam omogoča veliko mero fleksibilnosti, saj so določene naloge vezane le na kratkoročne projekte. S partnerji zelo dobro sodelujemo, tudi na področju izmenjave dobrih praks in kadrovskih priporočil,« je dejal direktor podjetja Softnet Andrej Boštjančič.

Strokovnjak na področju virtualnih organizacij dr. Cene Bavec je dejal, da je delovanje virtualnih organizacij precej bolj zapleten proces, kot smo ga vajeni pri tradicionalnih organizacijah. »Običajno se najprej osredotočimo na potrebne aktivnosti in procese, da pridemo do želenega rezultata. Procese v nadaljevanju načrtujemo ločeno od možnih izvajalcev, ki jih določimo šele v fazi izvajanja,« je pojasnil Boštjančič.

Softnet svoje optično omrežje širi po svetu in v tem trenutku poslujejo v več kot 20 državah sveta. V prihodnje pa načrtujejo tudi prodor v Indonezijo in nekatere afriške države. »Zapletenost naše organizacije, globalizacija ter močen vpliv informacijsko-komunikacijske tehnologije (IKT) so prinesli vrsto novih izzivov,« se spominja Boštjančič, ki je dejal, da so veliko izzivov zabeležili med epidemijo koronavirusa, ko podjetja niso bila vajena dela na daljavo, česar jim niso dopuščali niti njihovi ustaljeni delovni procesi.

Med epidemijo se je zaradi množičnega dela od doma veliko tradicionalnih organizacij preoblikovalo v virtualne organizacije (Foto Pixabay)Foto: Pixabay

Velik izziv takih organizacij je delo z ljudmi, njihovimi kulturnimi razlikami in pomanjkanjem medsebojnega stika, kar je bilo še posebej problematično med pandemijo. »Največ pozornosti smo morali namenili zaupanju in asinhronosti aktivnosti na različnih lokacijah ob različnem času,« je v nadaljevanju obrazložil Boštjančič. Prednosti virtualnih organizacij je ta, da jih je mogoče zelo hitro postaviti in se lahko pozneje hitro prestrukturirajo, prerazporedijo ali razpadejo.

Velik izziv v virtualnih organizacijah je delo z ljudmi, njihovimi kulturnimi razlikami in pomanjkanjem stika z ljudmi, kar je bilo še posebej problematično med epidemijo

Srce virtualne organizacije je zaupanje, brez katerega bi se virtualna organizacija lahko spremenila v neobvladljivo združbo. Po drugi strani virtualne skupine rušijo časovne in lokacijske meje, medtem ko mora delo biti organizirano tako, da lahko poteka konsistentno.

Popolnoma virtualne organizacije so redke, večina primerov v Sloveniji so tradicionalne organizacije, ki imajo večjo ali manjšo raven virtualnosti. »Ta stopnja se je med epidemijo koronavirusa dvignila na nepričakovano raven,« je še ocenil Boštjančič.

V Softnetu so iz teorije kaosa postavili odlične organizacijske sisteme, s katerimi lahko obvladujejo tudi kaotične situacije (Foto Pixabay)V Softnetu so iz teorije kaosa postavili odlične organizacijske sisteme, s katerimi lahko obvladujejo tudi kaotične situacije. Foto Pixabay

Ker tehnologija še vedno napreduje, je zelo verjetno, da se bo vse več podjetij obrnilo na virtualne organizacije kot sredstvo za ohranjanje konkurenčnosti in učinkovitosti. S prednostmi, ki jih virtualna organizacija ponuja, je tudi smiselno, zakaj ta pristop k delu postaja vse bolj priljubljen.

www.softnet.si

ar©tur 2021