IRT 3000

vsebina

10 nominirank za Inženirko leta 2022

16.11.2022

Znanih je 10 finalistk za Inženirko leta 2022. Vabimo vas, da pobliže spoznate vseh 10 nominirank!

Ana_Kavcic_2Ana Kavčič: Nobena ovira ni previsoka

Ana Kavčič je samostojna informatičarka v podjetju Krka. Študij je zaključila na Fakulteti za farmacijo UL, kasneje pa je zaradi zanimanja zamenjala delovno mesto in s farmacevtskim znanjem okrepila IT ekipo: »Glede na razvoj tehnologije ter prepletenost farmacije in računalništva, sem vesela, da lahko ta dva svetova dodatno povežem. Rada rečem, da sem prevajalka med zaposlenimi v proizvodnji in IT oddelkom.«

Njen recept za uspeh sta trdo delo in pridobivanje izkušenj ob vsaki priložnosti: »Rada imam nove izzive in mislim, da mi teh ne bo zmanjkalo

 

Barbara_Pogacar_2

Barbara Pogačar: V znanju je moč

Barbara Pogačar je preizkusna inženirka v laboratoriju za elektroniko na SIQ. Študirala je na Fakulteti za elektrotehniko UL, danes pa s preizkušanjem elektronskih naprav omogoča zaupanje v najvišjo stopnjo kakovosti in varnosti proizvodov na globalnem trgu. Ni ji tuje, če pri njenem delu kaj eksplodira in poči, pri vsem pa jo vodi moto: »Tudi to zmorem, kot sem vse do sedaj.«

Barbari učenje še vedno predstavlja izziv, mladim dekletom pa sporoča: »Sledite svojim sanjam. Naj vas ne bo strah opravljanja nekega dela, ker v njem ni žensk. Bodite prve!«  

 

Jerneja_Sedlar_3

Jerneja Sedlar: Niti en dan ni enak drugemu

Jerneja Sedlar je projektna inženirka v službi za razvoj in investicije v HSE. Študirala je rudarstvo in geotehnologijo na Naravoslovnotehniški fakulteti UL. »Nikoli nisem razmišljala, da bi lahko bila kaj drugega kot inženirka, poleg tega me je že od nekdaj zanimala narava,« pravi. Navdušuje jo predvsem razvoj obnovljivih tehnologij na področju energetike.

Jerneja dokazuje, da je vse mogoče: »Kot mlada inženirka sem uspela v svetu težke industrije rudarstva. Z vztrajnostjo, zagnanostjo in strokovnostjo ženske v inženirstvu dokazujemo, da smo popolnoma enakopravne moškim kolegom.«

 

Lara_Topol_2

Lara Topol: Prva glavna operaterka jedrskega reaktorja v NEK

Lara Topol je vodilna inštruktorica osebja proizvodnje v Nuklearni elektrarni Krško. Študirala je na Fakulteti za elektrotehniko in računalništvo Univerze v Zagrebu ter postala magistra elektrotehnike in informacijske tehnologije. Razlik med spoloma v inženirstvu ne vidi: »Že od malega me je oče, ki je inženir strojništva, skupaj z bratom vključeval v razna hišna popravila. Ni bilo razlik med nama. Tako sem razvila različne interese, od mode in ličil do inženirstva.« To razmišljanje jo je vodilo tudi do mesta prve glavne operaterke jedrskega reaktorja v elektrarni.

Lara izpostavlja pomen nenehnega učenja in ekipnega sodelovanja: »Le s pravim znanjem, razumevanjem sveta okrog nas in z aktivno vključenostjo bomo kos energetskim izzivom prihodnosti

 

Neza_Guzelj_2

Neža Guzelj: Žene me neskončna radovednost

Neža Guzelj je projektna in produktna vodja v razvoju v podjetju Mahle Electric Drives Slovenia. Študirala je na Fakulteti za strojništvo UL: »Na strojno fakulteto sem se vpisala, da bi dobila odgovor na vprašanje, zakaj stvari delujejo na določen način. Seveda so se med študijem odprla nova vprašanja – tako deluje radovednost.«

Neža se ukvarja z razvojem električnih črpalk za električne avtomobile: »Mladim dekletom bi rada pokazala, kako široka je stroka strojništva. Za vsako inženirko ponuja izzive v raziskovanju, razvoju, industriji in drugje, če je le dovolj radovedna ter motivirana.«

 

Rosana_Kolar_2

Rosana Kolar: Inženirka v svetu letal

Rosana Kolar je letalska mehaničarka v podjetju Adria Tehnika. Študirala je na Fakulteti za strojništvo UL, smer letalstvo. Že pri enajstih letih je bila odločena, kaj želi postati, ko odraste: »Začela sem z najpreprostejšimi deli letalskega vzdrževanja, zato danes še bolj cenim prav vse svoje sodelavce, od čistilca letal do kolega z mednarodno licenco za več tipov letal.«

S svojo zgodbo želi spodbuditi mlade, predvsem dekleta: »Verjamem, da lahko kot ena redkih mehaničark potnih letal v Sloveniji s svojim zgledom navdušim več deklet za poklicno pot v aviaciji. Čeprav je poklic zelo zahteven, je tudi izredno zanimiv, dinamičen in mednarodno priznan.«

 

Spela_Poklukar_1

Špela Poklukar: Za drugačnost potrebujemo pogum

Špela Poklukar je specialistka strojnega učenja v podjetju Endava. Začela je s študijem filozofije in tehnologije, želja po novem znanju pa jo je vodila še na študij matematike na Fakulteti za matematiko in fiziko UL. Strokovnjakinja za umetno inteligenco pravi: »Vsak dan me navdušujejo nova odkritja. Ob trenutni hitrosti razvoja mi nikoli ni dolgčas, ves čas se učim in soočam z novimi, vedno bolj kompleksnimi izzivi.«

Špela je vodja delovne skupine za uravnoteženo zastopanost spolov; verjame v uspešnost žensk tudi v industriji, ne samo v akademskih okvirih: »Radovednost, pogum in analitično razmišljanje so najpomembnejše lastnosti dobrega inženirja ali inženirke

 

Tajda_Bogovic_2

Tajda Bogovič: Inženirstvo je poslanstvo

Tajda Bogovič je razvijalka programske opreme za medicinske naprave v podjetju MESI. Trenutno zaključuje doktorski študij računalništva in informatike na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko UM, zato se njeno delo odlično povezuje z znanstvenim raziskovanjem, kjer s pomočjo strojnega učenja rešuje izzive v medicini. »Če lahko kot inženirka pripomorem k zdravju ljudi, je to najmanj, kar se čutim dolžno narediti,« pravi.

Predsednica slovenske sekcije Women in Engineering vidi inženirstvo kot poslanstvo in skrbi za promocijo tehničnih poklicev med dekleti: »Že vrsto let predajam znanje mlajšim generacijam. Veseli me, da na poletnih delavnicah programiranja vidim vse več deklet.«

 

Tajda_Pirnat_2

Tajda Pirnat: Kjer je volja, je tudi pot

Tajda Pirnat je specialistka za skladnost produktov z direktivami in regulativami v podjetju Danfoss Trata. Diplomirala je na Fakulteti za matematiko in fiziko UL, kasneje pa je inženirka fizike postala še magistra poslovnih ved na Ekonomski fakulteti UL. Pravi, da je bilo pri izbiri študija potrebnega kar nekaj poguma, a je vesela, da je sledila svojim sanjam. »Pravzaprav je poklic našel mene, saj so me od nekdaj zanimale netipične stvari za dekleta. Danes sem zelo ponosna, da lahko s svojim delom pripomorem k ohranjanju okolja in boljši prihodnosti.«

V svoji karieri se je med drugim preizkusila tudi v razvojnem laboratoriju: »Vsak dober inženir mora biti tudi dober človek. Inženirstvo je skupinsko delo. Potrebno je znati poslušati druge in pomagati ostalim članom ekipe.« 

 

Viki_Petrovic_2

Viki Petrovič: Znanje in sposobnost ne poznata spola

Viki Petrovič je višja tehnična svetovalka v podjetju Loftware. Svoj študij je zaključila na Fakulteti za računalništvo in informatiko UL. Pri svojem poklicu združuje komunikacijo s strankami in razvoj specifičnih rešitev zanje. Za oboje potrebuje veliko radovednosti in vztrajnosti: »Zelo raznolikim delovnim dnevom inženirke je skupno le eno – to, da zjutraj spijem kavo.«

Mladim dekletom želi ponuditi zgled: »Programiranje je zame ustvarjalen proces kot sestavljanje sestavljanke ali reševanje uganke. Pomembno je tudi dobro sodelovanje znotraj ekipe, za katero verjamem, da je najboljša, če je sestavljena tako iz inženirk kot inženirjev.«

Foto: Andrej Križ

Inženirka leta

ar©tur 2021