V Cinkarni Celje razvili praškasti lak z antimikrobnim delovanjem
31.03.2021
Antimikrobni praškasti lak je namenjen zaščiti površin, ki se jih nenehno dotikamo. Zmanjšuje možnost prenosa mikrobov in posledično okužb, ki so povezne s temi mikrobi. Njegova proizvodnja je tudi pomemben prispevek k čistejšemu okolju, saj ne vsebuje topil. Glede na napovedi analitikov naj bi se velikost svetovnega trga za tak proizvod v petih letih zvišala za več kot milijardo dolarjev.
Higiena rok je v tem času zelo pomembna. Glede na to, da so roke najbolj izpostavljene vsem bakterijam, ki se nahajajo na površinah, je z antimikrobnimi praškastimi laki možno omejiti širjenje bakterij. V praškasti lak vgrajena aktivna učinkovina preprečuje ter zavira razmnoževanje mikrobov in zagotovi, da se koncentracija le-teh v 24 urah zmanjša za 99,99%. To podjetje potrjuje z analiznim certifikatom mikrobiološkega laboratorija iz Velike Britanije.
Uporaba takšnih lakov je zato primerna predvsem za zaščito raznih javnih površin, opreme za zdravstvene ustanove in sanitarne opreme, ki jih prijema veliko ljudi.
Formulacija je plod znanja domačih strokovnjakov, ki so se odzvali na potrebe obstoječih strank, računajo pa tudi na preboj na nove trge. Po napovedih raznih analitičnih podjetij naj bi se namreč velikost svetovnega trga z antimikrobnimi prašnim laki povečala iz 1,5 milijarde USD v letu 2020 na 2,7 milijarde USD do leta 2025.
Okolju prijazna proizvodnja
V Cinkarni Celje sicer praškaste lake proizvajajo že od leta 1993. Gre za lak v prahu, ki ne vsebuje organskih topil, zato sta proces proizvodnje in lakiranje v lakirnicah okolju prijazna.
Uporabniki praškastega laka le-tega s pomočjo lakirnih pištol nanesejo na površino in ga utrdijo s pečenjem v peči. Tam se delci laka najprej stalijo, potem pa dvokomponentno vezivo reagira v zamreženo tridimenzionalno strukturo premaza. Ko se izdelek ohladi, je takoj primeren za uporabo. Za razliko od tekočih lakov tu dolgotrajno sušenje ni potrebno.
Lakiranje s praškastim lakom je možno le s specialno industrijsko opremo. Uporablja se predvsem za zaščito bele tehnike, trgovinske opreme, fasadnih elementov in drugih kovinskih izdelkov za široko potrošnjo. Tako polakirane površine so odporne na večino zunanjih dejavnikov, zaščita s praškastim lakom pa jim podaljša življenjsko dobo.
Pri lakiranju vremensko izpostavljenih materialov se sicer uporabljajo UV odporne barve, ki so certificirane s certifikatom Qualicoat. Tudi ta kakovost je del ponudbe Cinkarne Celje.
Kje vse se v običajnem vsakdanu srečujemo s praškastimi laki, je v novem videu odkrival Vid Poteko, rokometaš Celja Pivovarne Laško. Video si lahko ogledate na tej povezavi: https://www.youtube.com/watch?v=V_P-WyQdJyE.
Več informacij o proizvodu.