Ko so tehnične specifikacije premalo...
28.01.2021
Običajno kupujemo elektronske naprave po pričevanjih, specifikacijah in cenah. Premalokrat se vprašamo, kako bo delo z napravo dejansko potekalo, kaj so resnične prednosti "ustreznih" naprav.
Kot primer vzemimo ročne terminale.
Seveda morajo tehnične specifikacije vsaj v grobem ustrezati našim željam. Ko je temu zadoščeno, se šele začenja pravi izbor. Naše vodilo je testirajte, testirajte, testirajte. Testirajte v kar se da realnih okoliščinah, predvsem pa testirajte resnične procese, ki jih boste kasneje v rednem delovnem obdobju opravljali.
Poglejmo si dva ročna terminala različnih proizvajalcev. Oba v svoji razvrstitvi sodita v višji rang, sta izjemno robustna z vrhunskimi čitalniškimi moduli, primerna za delo v skladiščih in podobnih zahtevnih okoljih.
Pri prvem (Slika 1) gre za, oblikovno gledano, terminal v obliki opeke, dobro polovico zaseda zaslon na dotik, drugo pa fizična tipkovnica. Dodatek - "pistol grip".
Slika 1
Drugi je oblikovno resnično poseben. Kot odčitavanja črtne kode je tak, da omogoča hkratno odčitavanje in spremljanje zaslona, skratka ni potrebe po premikanju zapestja. Ročaj, podoben "pistol gripu" je del standardnega modela.
Slika 2
Oba imata tudi opcijo odčitavanje točno določene črtne kode med množico kod. Funkcionalnost izgleda tako, da ob pritisku na prožilec čitalnika, ta projicira "merek" in šele ko se ta dotakne željene črtne kode, jo odčita.
Da bi se prepričali, kateri je bolj ustrezen za opravljanje inventure skladišča, smo pri tem opravilu uporabili oba. Po tehničnih specifikacijah sta ustrezala oba, dodatne funkcionalnosti, ki smo si jih želeli, so bile prisotne pri obeh. Invenutra v skladišču je potekala z različno vodenim blagom, tako kosovno, kot s serijskimi številkami. Ker je v referenčnem skladišču blago tudi različnih velikosti - od artiklov, ki jih komaj čutimo na dlani, do škatel velikosti cca 800x600x600mm - smatramo, da smo s testom pokrili večino možnosti, ki se v skladiščih pojavljajo.
Sodba:
Pri obeh nimamo pripomb glede hitrosti in zanesljivosti odčitavanja. Prav tako ne glede hitrosti delovanja programske opreme (to je sicer odvisno tudi od nje same, vendar tu ni bilo zaznati kakršnih koli zamrznitev, počasnega delovanja, upočasnjenih prehodov). Izkaže pa se, da je za točno to specifično opravilo (invenutra skladišča), bolj primeren terminal številka dve. Učinkovitost dela je bila za 30% višja in sicer izključno zaradi same oblike ročnega terminala. Ta je namreč omogočal enoročno delo (odčitavanja, dodatne vnose, potrjevanja...), medtem ko je druga roka ostala prosta za manipulacijo z blagom. Slika 3 in 4 prikazujeta prvi termina od strani in frontalno. Ko odčitamo črtno kodo, z ostalimi prsti ne dosežemo ekrana, da bi lahko npr. vpisali število kosov. To pomeni, da se je v takem primeru moralo obdelovani artikel odložiti in vnesti podatke (v kolikor je bilo to potrebno).
Sliki 3 in 4
Drugi terminal je za ves proces zahteval le eno roko. Na slikah 5 in 6 vidite, da se čitalnik proži podobno, a prsti iste roke dosežejo ekran brez težav. Tako je bila ena roka vedno prosta za manipulacijo z blagom. Morda se sliši trivialno, vendar je v opravljenem delovniku zaznati občutno razliko, tako v opravljenem delu, kot utrujenosti.
Sliki 5 in 6
Naš predlog je, kot običajno, da se pred nakupom določene procese testira. To ne pomeni, da odčitamo nekaj črtnih kod, se malo sprehodimo po operacijskem sistemu, ga malo podržimo. To pomeni, da testiranje odraža dnevno delo v realnih pogojih, tempu in količini. Le na tak način bomo odkrili detajle, ki bodo na dolgi rok bistveno pripomogli k učinkovitemu delu. Hudič je v podrobnostih.
Dodatek:
Druga opcija za učinkovitejše delo s terminalom pa še vedno ostaja prilagajanje same programske opreme. Kaj je bolje pa presodimo konkretno, od primera do primera - več: E: miha@leoss.si | T: 01 530 90 28