Hitrejše rezanje velikih debelin z večjo natančnostjo
20.10.2020
Z razvojem vedno novih materialov se proizvajalci nenehno soočajo z vprašanjem, kako obdelati te nove materiale. Proces rezanja, razvit v podjetju ANT Applied New Technologies AG, uporablja proces rezanja s suspenzijskim abrazivnim vodnim curkom (SAVC), ki se izkazuje kot vsestranska ekonomična rešitev, ki nudi edinstvene lastnosti in možnosti.
Na številnih industrijskih področjih razvoj materialov nenehno razvija nove materiale, za katere je treba poiskati ustrezne procese za obdelavo. Razpon teh novo razvitih materialov sega od keramik in stekla do visokozmogljivih kovinskih zlitin, sodobnih kompozitnih materialov in plastike. Za veliko število teh materialov predstavlja rezanje s suspenzijskim abrazivnim vodnim curkom (SAVC) visokozmogljiv in stroškovno učinkovit proces obdelave. V določenih primerih je ta postopek edina možnost.
Neprizadeta mikrostruktura
Večina procesov rezanja ustvarja toploto, ki lahko vpliva na lastnosti materiala obdelovanca. To še posebej velja za termične procese, kot so rezanje z laserjem in plazmo, vendar velja tudi za postopke odrezavanja z orodjem z definirano geometrijo. Pri kovinah lahko vnos toplote v obdelovanca povzroči strukturne spremembe, ki lahko vplivajo na trdoto ali povzročijo spremembo barve kovine. Rezanje s SAVC pa po drugi strani ne ustvarja toplote, kar pomeni, da se ohranijo lastnosti materiala po obdelavi. Prav tako rezanje s SAVC ne povzroča utrjevanja, napetosti ali deformacij materiala obdelovanca.
»Izgorevalna komora rakete Ariane 5 razrezana v sodelovanju s podjetjem Steinbeis-Beratungszentren GmbH. | Vir: ANT
»Rezanje različnih materialov, kot je konstrukcijsko jeklo, je s SAVC hitrejše in bolj natančno. | Vir: ANT
Preprečevanje delaminacije
Kompozitne materiale se lahko enostavno obdeluje s tehnologijo podjetja ANT. Na splošno za te materiale velja, da jih je težko obdelovati zaradi svojih različnih plasti. Pri različnih procesih obdelave kompozitnih materialov velikokrat pride do cefranja robov in do ločevanja posameznih slojev ali tako imenovanega delaminacije, kar predstavlja večjo težavo. Pri uporabi procesa rezanja s SAVC se te težave lahko enostavno odpravijo s finimi nastavitvami parametrov curka in tlaka vode.
Debelina rezanja do 1.000 mm
Proces rezanja s SAVC je prav tako zelo zmogljiv glede debeline materiala. Abrazivni curek brez vsebnosti zraka omogoča, da se inovativni proces podjetja ANT lahko uporablja za rezanje debelin, ki so bile pred tem nepojmljive. Debelina reza je tako lahko do 1.000 mm z odlično strukturo odrezane površine. Tudi pri zelo velikih debelinah materiala sistem deluje z največjim tlakom 1.500 bar, kar zagotavlja manjšo obrabo komponent ter manjšo porabo energije.
Vir: ant-ag.com