IRT 3000

vsebina

Znani so zmagovalci nagrad podeljenih v 3 sekcijah na 13. ITTC

12.10.2020

Ob nagradi za »Najboljšo inovacijo s komercialnim potencialom iz javne raziskovalne organizacije« so podelili tudi nagradi Svetovne organizacije za intelektualno lastnino (WIPO) »WIPO Medal for Inventors« ter »WIPO IP Enterprise Trophy«.

2

Na letošnji 13. Mednarodni konferenci o prenosu tehnologij (ITTC) je 4 članska mednarodna ocenjevalna komisija podelila nagrado »Najboljša invencija oz. inovacija s komercialnim potencialom iz javne raziskovalne organizacije«. Ocenjevanje idej in ekip, ki stojijo za njimi, je na mednarodni konferenci v organizaciji Centra za prenos tehnologij in inovacij na Institutu »Jožef Stefan«, potekalo 8. oktobra.

Ocenjevalno komisijo so sestavljali Andreja Satran, vodja ljubljanskega ABC Acceleratorja, dr. Jeff Skinner, izvršni direktor Inštituta za inovacije in podjetništvo Londonske poslovne šole (London Business School), dr. Jon Wulff Petersen, vodja postopkov prenosa tehnologij, patentno zaščito in znamčenje v mednarodni patentni pisarni Plougmann Vingtoft ter Mark Cox, iz Laboratorija za inovacije na eindhovenski Univerzi za tehnologijo (TU/e).

Komisija je kot inovacijo z največjim tržnim potencialom prepoznala novo tehnološko rešitev za sterilizacijo vode VirOut, ki lahko v velikem obsegu, na okolju prijazen način, uničuje v vodi prisotne škodljive mikroorganizme. Sodelujoči na projektu, Gregor Primc, Rok Zaplotnik, Miran Mozetič, Arijana Filipič, Ion Gutierrez-Aguirre, David Dobnik, Matevž Dular in Martin Petkovšek, so primer zglednega sodelovanja zaposlenih na slovenskih javnih raziskovalnih organizacij - Instituta »Jožef Stefan«, Nacionalnega inštituta za biologijo ter Univerze v Ljubljani.

Drugo nagrado je komisija podelila tehnologiji, ki z uporabo funkcionaliziranega zlata nadomešča uporabo okolju neprijaznega srebra pri izdelavi protimikrobnega, neizpirnega tekstila za obleke, ki jo razvijajo sodelavci Marija Vukomanovič, Srečo Škapin in Danilo Suvorov na Institutu »Jožef Stefan«. 

Predstavljeni in nagrajeni tehnologiji imata jasno izraženo vrednost, ki prinaša potencialno visoko vrednost za industrijo, kar je podprto z usposobljeno ekipo, ki ima ključne veščine in znanja  ter vzpostavljene partnerske vezi za uspešno izpeljavo tržnih aktivnosti.

Poleg denarne, ima nagrada »Najboljša invencija oz. inovacija s komercialnim potencialom iz javne raziskovalne organizacije« tudi simbolno vrednost, saj spodbuja interes investitorjev, poslovnih partnerjev in novih sodelavcev pri prodoru na trg.

2 Nagradi Svetovne organizacije za intelektualno lastnino WIPO

Ocenjevalna komisija za nagradi WIPO, ki so jo sestavljali dr. Jeff Skinner iz London School of Business, dr. Jon Wulff Petersen iz podjetja TTO Ltd iz Danske in Alojz Barlič iz Slovenskega urada za intelektualno lastnino (SIPO) je izbrala prejemnike priznanj »WIPO Medal for Inventors« ter »WIPO IP Enterprise Trophy«.

»WIPO IP Enterprise Trophy«

Namen priznanja je spodbujanje slovenskih podjetji k še večji rabi orodji iz sistemov intelektualne lastnine, sodelovanju z javnimi raziskovalnim organizacijami ter metodični uporabi intelektualne lastnine pri svojem poslovanju. 

Dobitnik priznanja Svetovne organizacije za intelektualno lastnino na 13. Mednarodni konferenci za prenos tehnologij »WIPO IP Enterprise Trophy« je Razvojni center eNeM Novi Materiali d.o.o.. Nagrada je utemeljena z njihovo sistematično in domiselno uporabo ter komercializacijo intelektualne lastnine pri svojih poslovnih dejavnostih, razvoju uspešnih strategij za komercializacijo izumov in inovacij javnih raziskovalnih organizacij kot so univerze in druge raziskovalne organizacije ter promocijo rabe sistema intelektualne lastnine v širši slovenski družbi.

»WIPO Medal for Inventors«

Svetovna organizacija za intelektualno lastnino WIPO nagrado podeljuje z namenom spodbujanja  izumiteljske in inovacijske aktivnosti slovenskih javnih raziskovalnih organizacij, ki prispevajo k razvoju in blagostanju slovenskega gospodarstva ter družbe.

WIPO Medal for Inventors je na 13. Mednarodni konferenci za prenos tehnologij ITTC prejela prof. dr. Alenka Vesel, raziskovalka z Odseka za tehnologijo površin in optoelektroniko Instituta »Jožef Stefan«. Izumiteljica z več podeljenimi mednarodnimi patenti je  soustanoviteljica podjetja Plasmadis, plazemska diagnostika in sistemi, d. o. o.. Sodeluje pri razvoju različnih produktov za trg kot je na primer senzor za plazemsko karakterizacijo, ki se je kot izdelek uveljavil na domačem in mednarodnem trgu. Med storitvami, zanimivimi za trg lahko omenimo karakterizacije semen v kmetijstvu.

Kontakt za dodatne informacije: tehnologije@ijs.si / http://ittc.ijs.si/

ar©tur 2021