Slovensko oblikovanje se bo predstavljalo danski javnosti
03.09.2020
V četrtek, 3. septembra 2020, že sedmič odpira svoja vrata tridnevni festival notranjega oblikovanja 3daysofdesign v Kopenhagnu, ki velja za enega najpomembnejših dogodkov s področja sodobnega oblikovanja na Danskem. Na njem se bodo predstavljali tudi oblikovalski izdelki osmih slovenskih podjetij, in sicer z razstavo Krog (The Circle), ki bo na ogled v središču mesta, v stavbi, kjer domuje tudi Veleposlaništvo RS v Kopenhagnu.
Dogodek 3daysofdesign , ki bi moral biti že maja, a je bil zaradi pandemije koronavirusa prestavljen, bo potekal med 3. in 5. septembrom 2020. Odlikuje ga visoka estetska dovršenost, ekskluzivnost in visoka kakovost izdelkov. Namenjen je arhitektom, oblikovalcem, distributerjem, agentom in novinarjem ter tudi ostali zainteresirani javnosti, ki ima priložnost videti nove oblikovalske izdelke, koncepte in prihajajoče trende. Poteka na skoraj 200 različnih prizoriščih po celem Kopenhagnu (galerije, zgodovinske stavbe, ateljeji in drugi prostori) in se osredotoča na navdihujoče koncepte življenjskega sloga, pohištva, notranje opreme in razsvetljave. Nosilni temi letošnjega festivala sta krožno gospodarstvo in trajnostni razvoj.
Slovenski oblikovalci so že lani navdušili dansko strokovno in splošno javnost. Foto: SPIRIT Slovenija/MJ
Lani so slovenski oblikovalci na tem dogodku predstavljali prvič, in sicer v obliki kurirane razstave "NARAVA – designed in Slovenia," ki je bila na ogled v galeriji Sunday-S Gallery. Slovenske blagovne znamke KUBUS, Kobeiagi Kilims, LesnaVesna, LLEESS, Noordung, OLI, Ooh-noo, PIKKA in VULGARIS woodcut so požele veliko navdušenja danske splošne in strokovne javnosti, zato se je agencija odločila, da tudi letos organizira in finančno podpre udeležbo slovenskih podjetij na 3daysofdesign.
Tako bo letos sodelovalo osem slovenskih oblikovalskih podjetij, ki so bila izbrana na podlagi javnega poziva, in sicer z blagovnimi znamkami Donar, Folds, Kauch, Lepu, Ooh Noo, Sence, Concrete garden in GUÏANA. Predstavili se bodo na razstavi slovenskih oblikovalskih presežkov z imenom Krog (The Circle), ki s svojo obliko simbolizira ponavljanje, kroženje, ponovno uporabo in recikliranje obstoječih materialov ter izdelkov. Slovenska razstava je v skladu z rdečo nitjo letošnjega festivala osredotočena na družbeno odgovorno in trajnostno oblikovanje, trajnost uporabljenih materialov in reciklažo. Zasnovana je na lokalno pridobljenih materialih in bogati tradiciji ročne obrti v Sloveniji. Na ogled bo v pritličju iste zgradbe, v katerem ima sedež Veleposlaništvo RS v Kopenhagnu, na Amaliegade 6, v samem središču mesta, nedaleč stran od znamenite palače Amalienborg, v kateri živi danska kraljeva družina ter pristaniške ulice Nyhavn.
Kubus Interier, d. o. o.: »Ker že več kot 20 let sodelujemo s skandinavskimi proizvajalci kot uvozniki, ocenjujemo, da bi bila lahko Skandinavija, glede na material in obliko naših luči, eden naših glavnih trgov. Zato nam je vsaka predstavitev na tem tržišču zelo pomembna. S predstavitvijo naših izdelkov lokalnim arhitektom in medijem želimo doseči večjo prepoznavnost tako na danskem kot ostalih skandinavskih tržiščih.«
Donar, d. o. o.: »Dansko tržišče uvršamo v eno izmed ključnih tržišč, ki daje prednost izdelkom z odgovornim in trajnostnim načrtovanjem in oblikovanjem ter materiali, ki imajo vpliv na okolje. Udeležba na tem dogodku je za nas priložnost, da strokovni javnosti predstavimo izdelke, ki so plod slovenskega znanja, oblikovanja in imajo pomembno sporočilo v odnosu do okolja. Naše poslovanje na skandinavsko tržišče želimo razširiti preko lokalnih partnerjev, ki so v preteklosti projektno že sodelovali z nami ter s slovenskimi podjetji, ki v naši panogi že uspešno tržijo svoje izdelke.«
Kauch, Tapetništvo Luka Debevc, s. p.: »Pričakujemo, da bomo s prisotnostjo na 3daysofdesign s pomočjo novih poslovnih kontaktov dobili povezavo z večjim številom tujih trgov, posledično se bo povečala konkurenčnost in hitrejša rast našega podjetja.«
Razstavo Krog so zasnovali v Centru za kreativnost Muzeja za arhitekturo in oblikovanje v Ljubljani, finančno in organizacijsko pa so jo podprli SPIRIT Slovenija, Veleposlaništvo RS na Danskem, Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo ter Direktorat za gospodarsko in javno diplomacijo slovenskega zunanjega ministrstva.