IRT 3000

vsebina

V KLS Ljubno pripravljeni, da obstanejo med najboljšimi

15.06.2020

Čeprav je koronakriza močno posegla v njihovo poslovanje, v podjetju KLS Ljubno gledajo v prihodnost – pripravljajo razvojne projekte in nadaljujejo investicijo v tovarno sestavnih delov za pogon električnih avtomobilov. Pripravljeni želijo biti, ko se bodo razmere v svetovni avtomobilski industriji izboljšale

ddagfasg
Bogomir Strašek: Vsako podjetje naj pri sebi najde rešitve, kako bo ukrepalo in kako bo preživelo. 

»Če se športno izrazim, bomo natrenirani, in ko nas bodo poklicali na tekmovanje, bomo med prvimi,« pove generalni direktor zlate gazele in predsednik sveta Gazela Bogomir Strašek. »Do konca julija bo nova tovarna pripravljena na serijsko proizvodnjo, kar pomeni, da bomo imeli poleg strojev in opreme osvojeno tehnologijo in nove proizvodne procese ter izdelane prototipe in začetne vzorce. Do takrat pa moramo skupaj s kupci verificirati strokovne time. Ko bo prodaja začela potekati z večjimi številkami, računamo na nova in povečana naročila; tudi pri obstoječem programu, kjer smo dobili veliko novih projektov, ki pa so sedaj na čakanju.« Glede na velik prodajni padec od marca naprej so v KLS Ljubno sprejeli posebne ukrepe za racionalno poslovanje ter kar najbolj zmanjšali finančne odlive in ustavili projekte ter vlaganja, ki niso nujni.

Prodaja avtomobilov strmo padla

Kako bo potekala prodaja in kakšna bo prihodnost svetovne avtomobilske industrije, si v tem trenutku nihče ne upa konkretno in odgovorno napovedovati. »Tega ne ve nobeden od naših kupcev, niti največji in najmočnejši,« nadaljuje Strašek. »Ne gre samo za to, kako je neko podjetje pripravljeno na krizo, kakšne so njegove zmogljivosti in modeli, temveč za to, kako je pripravljen trg in kakšna je kupna moč. Ali in kdaj, ko bo krize konec, koliko bodo ljudje kupovali nove avtomobile.« Svetovna prodaja avtomobilov pada. Evropski in ameriški trg sta imela aprila najnižje prodajne rezultate, ki so bili v primerjavi z lani najmanj razpolovljeni ali pa je prodaja dosegla komaj nekaj odstotkov lanske. Svetla točka je Kitajska, ki je po marčnem 40-odstotnem padcu aprila le še za nekaj odstotkov zaostajala za lansko prodajo. »Vedeti pa je treba, da je na trgih še veliko gotovih avtomobilov na zalogi, zato avtomobilski proizvajalci, in ne samo evropski, dajejo enormne popuste, da bi te avtomobile sploh prodali,« poudarja Bogomir Strašek.

Ko se bo prodaja začela izboljševati, pa to še ne pomeni, da bodo imeli proizvajalci avtomobilskih delov več naročil, saj prevelike zaloge obstajajo tudi v proizvodni verigi. V KLS zaloga 700 tisoč do 750 tisoč gotovih izdelkov običajno zadošča za dvanajst dni, glede na sedanjo prodajo pa je to zaloga za več kot dva meseca. Tudi zato v podjetju delajo v zmanjšanem obsegu, ker se bojijo, da kasneje česa od teh zalog ne bi mogli prodati. Pred septembrom, tako pravi prvi mož zlate gazele, ne pričakujejo, da se bodo razmere izboljšale. Različne panoge so v različnem položaju, v industriji, turizmu in gostinstvu pa bo kriza dolgotrajna, napoveduje. »Država se bo morala odločiti, komu bo pomagala tudi v prihodnje,« na vprašanje o morebitnem podaljšanju vladnih ukrepov za pomoč gospodarstvu odgovarja Strašek. »Kdo bo ostal pri življenju, pa je težko vprašanje, saj se država ne more stalno zadolževati. Podjetja se ne moremo zanašati zgolj na pomoč države. Vsako podjetje naj pri sebi najde rešitve, kako bo ukrepalo in kako bo preživelo. Mi vlagamo v razvoj in se usposabljamo, da bomo, ko bo krize konec, čim bolje pripravljeni na to, da obstanemo med najboljšimi.«

Presežki gredo v preživetje

Podjetje, ki mu zaradi obveznosti do bank ni treba trepetati, saj nima posojil, trenutno svoje dosedanje presežke vlaga v preživetje. Pri tem jim zelo pomaga dosežena visoka dodana vrednost v preteklih letih, kar pomeni, da bodo lažje preživeli sedanjo krizo – v nasprotju s tistimi, ki jih je pomanjkanje rezerv v tem času potisnilo povsem na dno. »Pri pesimističnem scenariju se lahko zgodi, da bo namesto 120 tisoč evrov na zaposlenega dodana vrednost letos padla na polovico, kar je za slovenske razmere še vedno zelo dobro,« pojasni Strašek in nadaljuje, da je trenutno zelo nehvaležno ocenjevati, kakšen bo rezultat letošnjega poslovnega leta. »To ni odvisno od naših sposobnosti, temveč od splošnih svetovnih razmer, še posebej od tega, ali se bo pandemija jeseni ponovila. Težko si upam bolj smelo napovedovati, vendar če je virus premagan in ponovnega izbruha ne bo, bomo po najslabših napovedih dosegli za okoli 25 odstotkov nižjo prodajo kot lani.«

ar©tur 2021