Ko zapoje kovina: Tisočletja metalurgije na Slovenskem
03.04.2020
Razstava "Ko zapoje kovina" je pregled metalurške dediščine na slovenskem ozemlju iz časa Ljubljanskega barja, do visokotehnoloških izdelkov slovenskih podjetij, ki osvajajo prostor. Metalurgija je bila na tem območju vedno pomembna, v nekaterih obdobjih celo najpomembnejša obrtna dejavnost v Sloveniji.
Pridobivanje in obdelovanje kovin ima v slovenskem prostoru zelo razgibano zgodovino. Korenine tega bogatega izročila segajo pet tisočletij v preteklost, vse v čas koliščarjev na Ljubljanskem barju. Metalurške dejavnosti so sčasoma prerasle v eno najpomembnejših in tudi najprodornejših gospodarskih panog na Slovenskem. Tako navsezadnje velja še danes, kot dokazuje njihov delež v državnem proračunu, mednarodno prepoznavnih izdelkih domače industrije, prelomnih tehničnih inovacijah in raziskovalnih dosežkih.
Danes kovinsko predelovalna industrija zaposluje deset odstotkov slovenske delovne sile, v njej pa deluje več kot tri tisoč podjetij. Ključnega pomena je tudi za naše gospodarstvo, saj temelji na trdnih temeljih več tisoč let zgodovine obdelave kovin. Razstava je rezultat tesnega sodelovanja med muzeji Narodnega muzeja Slovenije in metalurgi Univerze v Ljubljani.