IRT 3000

vsebina

Etični kodeks za uporabo umetne inteligence v družbi Bosch

02.04.2020

Umetna inteligenca je tehnologija, ki je za družbo Bosch ključnega pomena. Prav zato je v letošnjem februarju vzpostavila etične »omejitve« za uporabo umetne inteligence. Izdala je smernice za uporabo umetne inteligence v
svojih pametnih napravah. Etični kodeks družbe Bosch za uporabo umetne inteligence temelji na naslednjem pravilu: nad vsemi odločitvami, ki temeljijo na umetni inteligenci, morajo nadzor obdržati ljudje.

Na odprtju letošnje konference ConnectedWorld družbe Bosch (BCW) v Berlinu je Volkmar Denner, izvršni direktor družbe Bosch povedal, da mora umetna inteligenca služiti ljudem in da mora etični kodeks za uporabo umetne inteligence Boschevim sodelavcem podaja jasne smernice za razvoj pametnih izdelkov. V družbi si namreč želijo, da bi ljudje lahko zaupali izdelkom družbe Bosch, ki temeljijo na umetni inteligenci.

Družba Bosch si prizadeva, da bi do leta 2025 vsak njen izdelek vseboval umetno inteligenco ali pa bi bil razvit ali izdelan z njeno pomočjo. Zastavila si je tudi cilj, da bodo vsi njeni izdelki, ki temeljijo na umetni inteligenci, varni, zanesljivi in razumljivi. Cilj družbe Bosch je proizvajati zaupanja vredne izdelke, ki temeljijo na umetni inteligenci. Temelj njenega etičnega kodeksa je njena filozofija »izumljeno za življenje«, ki prizadevanja za inovacije združuje z občutkom družbene odgovornosti. Družba Bosch načrtuje, da bo za uporabo umetne inteligence v prihodnjih dveh letih usposobila 20.000 svojih sodelavcev. Del tega programa usposabljanja bo etični kodeks družbe Bosch, ki ureja odgovorno uporabo te tehnologije.

Ogromen potencial umetne inteligence

IRT3000 slo 99 Umetna inteligenca je globalno gonilo napredka in rasti. Svetovalna družba PwC, na primer, predvideva, da se bo BDP zaradi umetne inteligence v obdobju od sedanjosti do leta 2030 na Kitajskem zvišal za 26 odstotkov, v Severni Ameriki za 14 odstotkov, v Evropi pa za približno 10 odstotkov. S to tehnologijo je mogoče uspešno premagati izzive, kot so podnebni ukrepi, in optimizirati rezultate na številnih področjih, kot so transport, zdravstvo in kmetijstvo. Z analizo obsežne količine podatkov lahko algoritmi sprejemajo sklepe za odločitve. Precej pred uvedbo zavezujočih standardov EU se je družba Bosch zato odločila, da se dejavno vključi v razpravo o etičnih vprašanjih, ki se porajajo pri uporabi te tehnologije. Pri tem upošteva vrednote, kot so tiste, določene v splošni deklaraciji človekovih pravic.

Nadzor morajo obdržati ljudje

V skladu z etičnim kodeksom družbe Bosch za uporabo umetne inteligence slednja brez človeškega razsodnika ne sme sprejemati odločitev, ki vplivajo na ljudi. Poleg tega mora umetna inteligenca ljudem služiti kot orodje. Opisani so trije možni pristopi. Vsem je skupno naslednje: v vseh izdelkih družbe Bosch, ki temeljijo na umetni inteligenci, bodo nadzor nad vsemi odločitvami, ki jih bo sprejela tehnologija, obdržali ljudje. Pri prvem pristopu je umetna inteligenca samo pripomoček – kot na primer pri sistemih za podporo pri odločanju, ki ljudem pomagajo razvrščati predmete ali živa bitja (pri tem ukazuje človek). Pri drugem pristopu (pri katerem je človek del zanke) se pametni sistem odloča samodejno, te odločitve pa lahko človek kadar koli preglasi. Med primere tega pristopa sodi delno avtomatizirana vožnja, pri kateri lahko človek takoj posreduje pri odločitvah, na primer pri odločitvah sistema za pomoč pri parkiranju. Tretji pristop se uporablja pri aplikacijah, kot so sistemi za zaviranje v nujnih primerih. Pri razvoju tovrstnih pametnih izdelkov strokovnjaki opredelijo določene parametre, ki so podlaga za odločitve umetne inteligence. Pri samem procesu odločanja ne morejo posredovati. Inženirji lahko retroaktivno preverijo, ali je stroj upošteval pravila, ki jih je določil človeški programer. Po potrebi je parametre mogoče spremeniti (človek je del zanke).

Skupno vzpostavljanje zaupanja

Družba Bosch tudi upa, da bo njen etični kodeks za uporabo umetne inteligence prispeval k javni razpravi o umetni inteligenci ker je takšna razprava ključnega pomena, saj bo umetna inteligenca spremenila vse vidike našega življenja. Za vzpostavljanje zaupanja v pametne sisteme ne bo potrebno samo tehnično znanje – obstaja tudi potreba po tesnem dialogu med oblikovalci politik, znanstveno skupnostjo in splošno javnostjo. Družba Bosch kot ustanovna članica zveze za raziskave Cyber Valley v nemški zvezni deželi Baden-Württemberg vlaga 100 milijonov evrov v gradnjo kampusa za umetno inteligenco, v katerem bo 700 njenih lastnih strokovnjakov kmalu delalo skupaj z zunanjimi raziskovalci in sodelavci zagonskih podjetij. Ne nazadnje pa si odbor Digital Trust Forum, ki ga je ustanovila družba Bosch, prizadeva za tesen dialog med strokovnjaki vodilnih mednarodnih združenj in organizacij.

ar©tur 2021