IRT 3000

vsebina

Nova predsednica Združenja Manager je Medeja Lončar

27.03.2020

Medeja Lončar, direktorica Siemensa Slovenija in predsednica uprave Siemensa Hrvaška, je bila danes izvoljena za novo predsednico Združenja Manager. Nasledila je Aleksandra Zalaznika, generalnega direktorja družbe Danfoss Trata, ki je to funkcijo opravljal dva mandata zadnjih šest let. Čez dva meseca se ji v vodstvu združenja pridružuje Petra Juvančič, zdajšnja direktorica odnosov z javnostmi na Vzajemni. V začetku junija bo na mestu izvršne direktorice nasledila Sašo Mrak Hendrickson, ki se seli v tujino.

Medeja LončarMedeja Lončar, večkrat uvrščena med najvplivnejše gospodarstvenice v Sloveniji in na Hrvaškem, je že v prejšnjem mandatu (2017–2020) delovala kot podpredsednica Združenja Manager. Od leta 2007 je direktorica Siemensa v Sloveniji, od 2018 vodi tudi Siemens Hrvaška. Močno je vpeta v poslovno okolje v Sloveniji in na Hrvaškem: aktivna je v slovensko-nemški in hrvaško-nemški gospodarski zbornici ter v hrvaškem združenju managerjev. Je pobudnica izbora Inženirka leta in velika zagovornica uravnoteženosti spolov na vodstvenih mestih v gospodarskih družbah, še posebej v tehnološki sferi. Skladno s tem je predlagala tudi sestavo novega upravnega odbora združenja, v katerem sodeluje 40 odstotkov managerk.

Do sprememb v družbi s trajnostnim voditeljstvom

S svojim programom slovenski management umešča v evropsko managersko okolje in krmilo združenja naravnava v smer trajnosti. V ospredje postavlja trajnostno voditeljstvo – ne le z vidika okolja, pač pa tudi družbenih, ekonomskih in nenazadnje tudi izzivov prihodnosti managerskega poklica. Med pomembna področja programa uvršča razvoj novih tehnologij in kompetenc, raznolikost in etiko, agilen prenos dobrih praks, dvig produktivnosti in digitalizacije ter razvoj novih veščin vodenja in vseživljenjskega učenja. »V Združenju Manager bomo še naprej poudarjali pomembnost dobička, ki je gonilo razvoja podjetij, s tem pa tudi države in družbe. Prepričana pa sem tudi, da bomo morali poiskati modele delovanja, ki bodo dobri za podjetja, okolje, družbo, za boljše življenje vseh nas. Spremembe v družbi bomo dosegli, če bomo v ospredje postavili trajnostno voditeljstvo in pogled usmerili ne le v danes, temveč tudi v jutri.«

Pri svojem delu stavi na sodelovanje in povezovanje, zato ji je še toliko bolj pomembno, da so se v teh kriznih časih zaradi epidemije koronavirusa gospodarske organizacije povezale znotraj Gospodarskega kroga in Vladi RS ponudile vse znanje in pomoč pri reševanju slovenskega gospodarstva. »Vse svoje moči usmerjam v to, da vsi stopimo skupaj in prispevamo k temu, da bodo podjetja, kolikor se da, uspešno premostila to krizo, da se bodo lahko čimprej postavila na noge.«

Poudarja tudi nevidno, a izjemno pomembno vlogo, v kateri nastopajo managerji v teh kriznih časih za celotno družbo: »V podjetjih se trudimo ohranjati pogoje, da bomo lahko tudi po tej krizi normalno živeli. Smo v vlogi, ki ni vidna navzven, je pa izjemno pomembno za celotno družbo. Stopamo korak naprej in pripravljamo ukrepe, ki nam bodo pomagali, ko se bo zdravstvena kriza končala in bo pomoč države usahnila. Zato hvala vsem kolegicam in kolegom, ki v tej krizi skrbijo za zdravje in varnost zaposlenih ter delajo vse, da bi ohranili pogoje dela.«

Spodbuda dialoga med gospodarstvom in drugimi sistemi

Petra JuvančičPetra Juvančič prihaja iz zavarovalnice Vzajemna, kjer je direktorica za odnose z javnostmi. Aktivno je delovala tudi v Slovenskem zavarovalnem združenju, kjer je tri mandate vodila Odbor za osveščanje potrošnikov in komuniciranje. Kot poznavalka zdravstvenih sistemov sodeluje tudi v ameriški gospodarski zbornici AmCham, kjer je članica Komisije za zdravstvo in kakovost bivanja. Je izkušena organizatorka in voditeljica strokovnih konferenc, okroglih miz in posvetov, leta 2018 je prejela tudi mednarodno nagrado ProPR Award. V letošnjem letu je v okviru Slovenskega društva za odnose z javnostmi PRSS programska vodja 23. Slovenske konference za odnose za javnostmi. 

»Na združenje prihajam v obdobju, ko se bomo v državi ukvarjali s posledicami epidemije koronavirusa, ki ima vpliv ne le na gospodarstvo, temveč na družbo kot celoto. In morda nam je prav ta krizna situacija pokazala, kako pomembno je, da znamo ljudje stopiti skupaj in povezati vse ključne elemente družbe. Zato bo ključno spodbujati dialog med gospodarstvom kot pomembnim stebrom države in družbe ter drugimi sistemi in seveda spodbujati nadaljnji razvoj gospodarstva, saj nam bo to omogočilo tudi soočanje z demografskimi izzivi in posledicami, ki jih prinašajo. Dobro razvito in rastoče gospodarstvo je tisto, ki prinaša blaginjo, temelj za to pa je tudi etično in trajnostno naravnano voditeljstvo,« poudarja Petra Juvančič.

ar©tur 2021