LOTRIČ Meroslovje letošnji prejemnik državnega priznanja za poslovno odličnost v letu 2019
09.03.2020
Da odličnost ni enkratno dejanje ali dosežek, temveč način življenja tako posameznika kot organizacije in države, je bila zaključna misel včerajšnjega dogodka, na katerem je bilo podeljeno najvišje državno priznanje za poslovno odličnost. Letošnji prejemnik priznanja za poslovno odličnost v letu 2019 je podjetje Lotrič Meroslovje, d. o. o., ki je prejelo tudi mednarodni certifikat odličnosti EFQM s petimi zvezdicami.
Priznanje za poslovno odličnost prejmejo organizacije, ki so v slovenskem prostoru dokazale poslovno odličnost tako pri poslovnih rezultatih kot tudi pri delovanju organizacije kot celote po zgledu in merilih (evropske) nagrade za odličnost. Odlične organizacije so nagrajene z mednarodno veljavnim certifikatom, ki ga izdaja EFQM, ta pa predstavlja udejanjanje evropskih kriterijev modela odličnosti in priznava dosežke teh organizacij v mednarodnem merilu.
Na Javni razpis za podelitev priznanja RS za poslovno odličnost za leto 2019, ki ga je objavil SPIRIT Slovenija, sta se prijavili dve organizaciji: podjetje Lotrič meroslovje, d. o. o. v kategoriji organizacij z manj kot 250 zaposlenimi v zasebnem sektorju ter Termoelektrarna Brestanica v kategoriji organizacij z manj kot 250 zaposlenimi v javnem sektorju.
Ocenjevanje uspešnosti poslovanja je potekalo po vseh devetih merilih Modela odličnosti EFQM, ki omogoča globalno primerljivost organizacij. V postopku ocenjevanja se je vrednotila uspešnost delovanja voditeljstva, udejanjanja strategije, managementa zaposlenih, partnerstev in procesov ter doseženih rezultatov pri uporabnikih, zaposlenih, družbi in financah. Obe organizaciji sta z doseženimi rezultati ocenjevanja dokazali uspešno uporabo evropskega modela odličnosti in bili nagrajeni z mednarodno veljavnim certifikatom »Prepoznani v odličnosti« EFQM: LOTRIČ Meroslovje z doseženimi več kot 550 točkami s certifikatom EFQM Priznani v odličnosti 5 zvezdic, Termoelektrarna Brestanica z doseženimi več kot 400 točkami s certifikatom EFQM Priznani v odličnosti 4 zvezdice. Oba nagrajenca sta prejela tudi končno poročilo s prednostmi in priložnostmi za izboljšave, ki jima bo v pomoč pri izboljševanju njunega poslovanja, kar je tudi smisel ocenjevanja. Nagrajenca bosta lahko certifikat uporabljala tri leta kot marketinško orodje in rezultat odličnosti poslovanja.
Najvišje državno priznanje na področju poslovne odličnosti je letos prejelo podjetje LOTRIČ Meroslovje, d. o. o. Razsodniška skupina je takole obrazložila svojo odločitev: »Podjetje, ki postaja vse bolj prepoznavno in priznano tudi v širši regiji, se uvršča med vodilna podjetja na področju meroslovja. Lahko se pohvali z velikim številom akreditiranih meroslovnih postopkov (198) in kratkim časom izvedbe meroslovne storitve od povpraševanja do izdaje certifikata. Lastniki in vodje med zaposlenimi na številne formalne in neformalne načine širijo razumevanje poslanstva, vizije in strateških usmeritev ter z lastnim zgledom udejanjajo in razširjajo vrednote med zaposlenimi in navzven v odnosih z zunanjimi deležniki. Kulturo odličnosti razvijajo tudi z vzpostavljanjem družinskega vzdušja v organizaciji. S ciljem trajnostne uspešnosti organizacije so lastniki v letu 2017 sprejeli družinsko ustavo ter uredili sedanja in prihodnja lastniška razmerja. Trajnostna naravnanost, stalno spremljanje potreb in pričakovanj strank in trgov, spremljanje razvojnih in tehnoloških trendov ter spodbujanje ustvarjalnosti in inovativnosti organizaciji omogoča uspešno razvijati svoje sposobnosti za nadaljnjo rast. S strateško usmeritvijo v inovativne lastne izdelke organizacija povečuje delež prihodkov od lastnih izdelkov in novih storitev v smeri doseganja strateškega cilja. Organizacija že vrsto let vzdržuje status zdrave in finančno trdne ter stabilne organizacije z ustrezno kapitalsko strukturo in pozitivnim denarnim tokom. Finančni kazalniki v organizaciji nenehno rastejo ter celo presegajo postavljene cilje.«
Priznanje je iz rok Boruta Pahorja, predsednika države in Zdravka Počivalška, ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo, prejel Marko Lotrič, generalni direktor LOTRIČ Meroslovje, d. o. o., ki je ob tem dejal: »Francoski filozof Montaigne je nekoč zapisal, da noben veter ni ugoden za ladjo brez cilja. Zato imamo v našem podjetju jasno postavljen cilj – presegati pričakovanja. Odločitev za model EFQM, ki med drugim ustreza tudi manjšim, razvijajočim se podjetjem, je bil več kot dobra odločitev, saj z njegovo pomočjo dosegamo odlične rezultate. Pomagal nam je tudi na poti razvoja do mednarodno uveljavljene skupine. To brez jasno začrtane voditeljske strukture in strategije ter seveda sodelavk in sodelavcev ter partnerstev nikakor ne bi bilo mogoče. Certifikat prepoznani v odličnosti po shemi EFQM je v Evropi dobro prepoznan in nam je že pred osmimi leti, ko smo že pridobili potrditev odličnosti, predstavljal ključ do vstopa na trg zahodne Evrope. Certifikat poleg dejstva, da smo družinsko podjetje, pri naših partnerjih vzbuja občutek zaupanja in varnosti ter pogosto predstavlja tisto nekaj več, da se tehtnica prevesi na našo stran.«
Na pridobitev certifikata je ponosen tudi direktor Termoelektrarne Brestanica Tomislav Malgaj. Zasluge zanj je pripisal vsem zaposlenim, ki si po njegovih besedah vsak dan prizadevajo za izboljšave na vseh področjih. "Menim, da imamo znanje in voljo, da nadaljujemo s prizadevanji in dosežemo še višjo stopnjo poslovne odličnosti,« je dodal.
Slovenija je že pred dobrima dvema desetletjema poslovno odličnost prepoznala kot pomemben temelj v doseganju globalne konkurenčnosti na vseh področjih. V 2018 sprejeta Strategija poslovne odličnosti 2018-2030, ki opredeljuje vizijo, ključne strateške cilje in pričakovane rezultate poslovne odličnosti ter vključuje vse relevantne deležnike v državi, v ospredje postavlja gospodarstvo. Model odličnosti EFQM podpira trajnostni gospodarski razvoj z uporabo načel odličnosti in širjenjem najboljših praks vodenja organizacij. Vpeljevanje načel poslovne odličnosti po tem modelu podjetjem pomaga pri prepoznavanju njihovih prednosti, kot tudi priložnosti za izboljšave, nakaže pa jim tudi pot k izboljšanju poslovnih rezultatov.
“Čeprav smo v zadnjem letu priča stabilni rasti slovenskega gospodarstva na vseh področjih, bomo še naprej lahko nadaljevali z gospodarskim razvojem le, če bomo odlični,” je povedal minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek. Poudaril je, da je doseganje poslovne učinkovitosti in konkurenčnosti neločljivo povezano z učinkovitostjo poslovanja in trajnostnimi strateškimi transformacijami, za kar bo ministrstvo letos namenilo predvidoma 12 milijonov evrov, pa tudi z digitalno transformacijo podjetij. “Na tem področju vzpostavljamo sistemski pristop k podpori podjetjem, za kar bo do konca finančne perspektive namenjenih 32 milijonov EUR. Vendar pa država lahko le ustvari optimalno gospodarsko okolje, kako se bodo podjetja razvijala, pa je odvisno od vodstva vsake organizacije posebej,” je zaključil.
“Mednarodno veljaven certifikat je managerskega pomena, saj pomeni bistveno več kot certifikati in standardi kakovosti. Podjetjem namreč omogoča večji ugled pri mednarodnih partnerjih in jim pomaga pri boljšem pozicioniranju na tujih trgih ter lažjem vključevanju v dobaviteljske verige,« je v nadaljevanju poudarila Ajda Cuderman, direktorica SPIRIT Slovenija. Stroški pridobitve tovrstnega certifikata v tujini so v povprečju okrog 20.000 EUR, v Sloveniji pa stroške pridobitve certifikata in zunanjega ocenjevanja v celoti krije država. SPIRIT Slovenija je v zadnjem letu intenzivno spodbujala organizacije k uvajanju procesov doseganja poslovne odličnosti, svoje aktivnosti na tem področju pa nadgradila s strokovno podporo in subvencijami za podjetja, ki bi se odločila stopiti na pot odličnosti. »Le s sistematičnim uvajanjem poslovne odličnosti v slovenske organizacije se lahko postavimo ob bok najkonkurenčnejšim gospodarstvom, je zaključila.
Dogodek, na katerem je bilo več kot 250 udeležencev, se je zaključil z odlično okroglo mizo, ki jo je vodil Mario Galunič, na kateri so svoj ključ za vstop v svet odličnosti predstavili sogovorniki, ki žanjejo uspehe na različnih področjih: najboljši nogometni sodnik leta 2019 Damir Skomina, , dobitnik državnega priznanja za poslovno odličnost v letu 2019 Andrej Poklič, inženirka leta 2019 Aida Kamišalić Latifić, Slovenka leta 2019 Ninna Kozorog, mednarodno priznan specialist plastične kirurgije prof. dr. Uroš Ahčan in Podjetnik leta 2019 Peter Podlunšek. Strinjali so se, da je stopanje po poti odličnosti tek na dolge proge ter nikoli zaključen proces, ki zahteva jasno zastavljen in dosegljiv cilj, nenehno rast, izboljšave, primerjave z najboljšimi, sodelovanje in stopanje izven svojih okvirjev, predvsem pa vključuje tudi veliko odrekanja, vztrajnost, motivacijo in tudi kanček sreče.
*****
SPIRIT Slovenija je nacionalna točka za poslovno odličnost v Sloveniji. Agencija je na podlagi Strategije razvoja poslovne odličnosti do leta 2030 prevzela odgovornost za spodbujanje in razvoj tega področja v gospodarskem sektorju, od leta 2019 pa izvaja tudi strokovne in administrativne naloge, povezane s podeljevanjem Priznanja RS za poslovno odličnost. Po modelu odličnosti EFQM je bilo v Sloveniji doslej ocenjenih že več kot sto organizacij, tako iz zasebnega kot iz javnega sektorja. Prvo priznanje za poslovno odličnost je bilo podeljeno leta 1998, vseh prejemnikov priznanj, ki predstavljajo pomemben prispevek pri oblikovanju poslovno odličnega okolja v Sloveniji, pa je doslej že 18, in sicer so to: Hermes Softlab (1998), Revoz (1999), Iskra Avtoelektrika (2000), Saubermacher & Komunala (2001), Sava, gumarska in kemijska industrija (2001), Trimo (2002), Luka Koper (2002), ETI Elektroelement (2003), Petrol Slovenska energetska družba (2004), Krka, tovarna zdravil (2007), TPV trženje in proizvodnja opreme vozil (2011), Lotrič meroslovje (2012), Elektro Gorenjska (2012), Odelo Slovenija (2013), Adria Mobil, proizvodnja, trgovina in storitve (2016) in Univerzitetni klinični center Ljubljana (2017) in GKN Driveline (2018) ter LOTRIČ Meroslovje (2019). S certifikatom Prepoznani v odličnosti pa je bilo od leta 2013 nagrajenih 25 organizacij, 8 od teh je še veljavnih.
Več informacij o poslovni odličnosti (postopku izbora, modelu EFQM, javnem razpisu, …) je na https://www.podjetniski-portal.si/poslovna-odlicnost.
Fotografije: STA/Nebojša Tejić
Več informacij: Lidija Vinkovič, odnosi z javnostmi, T: 01 589 18 75, M: 041 867 975, E: lidija.vinkovic@spiritslovenia.si