IRT 3000

vsebina

Slovenija na svetovnem zemljevidu kakovosti

16.10.2017

Kako se bo Evropa odzvala na odločitev Kitajske, da poveča vlaganja v izboljšanje kakovosti, je bil eden izmed osrednjih izzivov, izpostavljenih na 61. mednarodnem EOQ kongresu, ki ga je soorganiziralo Slovensko združenje za kakovost in odličnost. Na Bledu se je zbralo več kot 500 udeležencev iz 45 držav, častni pokrovitelj je bil predsednik Vlade RS Miro Cerar. Med vidnejšimi predavatelji je bila predsednica uprave Gree gospa Dong Mingzhu, najvplivnejša kitajska managerka po letošnjem izboru revije Forbes, kjer so jo poimenovali kar 'kitajska železna lady'. Izpostavila je, da se želi Kitajska jasno odmakniti od zaznave potrošnikov, da so kitajski izdelki poceni in nekakovostni

Največje mednarodno srečanje s področja kakovosti in odličnosti v Evropi je letos prvič potekalo v Sloveniji. Kongres, ki ga že od leta 1956 pod pokroviteljstvom EOQ organizirajo nacionalne organizacije za kakovost, je soorganiziralo Slovensko združenje za kakovost in odličnost. Predsednik organizacijskega odbora Janez Benčina ob tem poudarja: >>Letošnji kongres postavlja Slovenijo na svetovni zemljevid kakovosti,<< ter dodaja, da je v kakovost v poslovnem svetu treba vlagati – ta namreč omogoča kakovost življenja vseh nas ter nam omogoča, da smo kot posamezniki, podjetja, organizacije in tudi kot države bolj mednarodno konkurenčni.

EOQ_1Rdeča nit kongresa so bile hitre spremembe, ki jih prinaša digitalni svet. Predstavljene so bile najboljše tuje prakse za doseganje večje učinkovitosti v gospodarstvu in v javnem sektorju – med slednjimi je izstopala zlasti predstavitev HE Maryam Al Hammadi, pomočnice generalnega direktorja za vladno delovanje, Urad predsednika vlade, ki je predavala o nacionalni strategiji Združenih arabskih emiratov.

O pomenu kakovosti in odličnosti v luči o digitalizacije ter o globalnih trendih je spregovoril tudi nekdanji predsednik Mednarodne akademije za kakovost Gregory H. Watson, ki je poudaril, da je danes ključni izziv, kako začeti kakovostno obdelovati velike količine podatkov, in sicer tako, da bodo imeli uporabno vrednost in da bodo smiselni. Strokovnjak za digitalizacijo Tim Cole je ob tem dejal, da bo v prihodnosti ključni poudarek na t.i. povezljivosti digitalnih sistemov, tako da bodo ti medsebojno sodelovali in se bodo zbrane informacije lahko pretakale.

V okviru kongresa pa je bila organiziran tudi t.i. EU/SINO forum. Med udeleženci poslovnega sveta je namreč izstopala zlasti 40-članska kitajska delegacija, ki jo je vodila predsednica uprave in generalna direktorica Gree Electric Appliances, inc. of Zhuhai, z letnim prometom 15 milijard dolarjev - Dong Mingzhu (na fotografiji).

Dong Mingzhu: >>Naš slogan se glasi: 'Narejeno na Kitajskem, ljubljeno po svetu', kar pomeni, da je naš cilj razvijati, izdelovati in prodajati izdelke, ki temeljijo na inovativnosti in vrhunski kakovosti.<<  >>Medtem, ko so Kitajci zelo predani izboljševanju kakovosti, kar vodi do zaupanja potrošnikov, pa smo v preostalem svetu morda bolj osredotočeni na dobiček, kar lahko na daljši rok pomeni veliko težavo,<< je ob tem še opozoril Watson.

V sklopu kongresa so bile podeljena tudi tri priznanja, in sicer:

- nagrado EOQ za kakovost za uspešno prenovo portala eUprava je prejela uslužbenka ministrstva za javno upravo RS Tatjana Mizori Zupan;

-  European Quality Leader priznanje je prejel Harald Eik

-  ob zaključku EU/SINO foruma pa je Kitajsko združenje za kakovosti (CAQ – China Associataon for Quality) posebno priznanje podelilo Janezu Benčini, predsedniku organizacijskega odbora EOQ kongresa.

 

ar©tur 2021