Svetovna raziskava: Sodelovanje človeka in robota na novih področjih
07.11.2016
Za avtomobilsko industrijo lahko dandanes trdimo, da so jo roboti že osvojili. Pred najnovejšimi industrijskimi roboti pa je cilj, da osvojijo še druga področja industrije. Priložnosti so ogromne. V državah, kjer je uporaba robotskih aplikacij na najvišji ravni (Japonska, Nemčija in ZDA), je gostota robotov v avtomobilski industriji sedemkrat večja kot na vseh drugih industrijskih področjih.
Za avtomobilsko industrijo lahko dandanes trdimo, da so jo roboti že osvojili. Pred najnovejšimi industrijskimi roboti pa je cilj, da osvojijo še druga področja industrije. Priložnosti so ogromne. V državah, kjer je uporaba robotskih aplikacij na najvišji ravni (Japonska, Nemčija in ZDA), je gostota robotov v avtomobilski industriji sedemkrat večja kot na vseh drugih industrijskih področjih. Tako govori statistika uporabe robotov v svetovnem merilu za leto 2014 (World Robot Statistics), ki jo je izdelala Mednarodna zveza za robotiko (International Federation of Robotics ‒ IFR).
Avtomatizacija z roboti je trenutno v razcvetu. Povprečne naložbe v tehnologijo robotov so se v avtomobilskem sektorju povečale za 22 odstotkov letno, če gledamo globalno med letoma 2010 in 2013. Iz teh podatkov je jasno viden trend večjega uvajanja industrijskih robotov v podjetja, širi pa se tudi čez meje običajnih področij uporabe.
»Z vidika uporabnikov je delo z industrijskimi roboti iz dneva v dan lažje,« pravi Manfred Gundel, član uprave IFR in generalni direktor pri KUKA Robotics. »To je mogoče z novimi rešitvami, kot so vmesniki, nadzorne naprave in programska oprema, ki omogočajo avtomatizacijo izvajanja raznovrstnih nalog, kar lahko izvajajo tudi ljudje brez izkušenj na področju robotike. To odpira nove možnosti uvajanja različnih aplikacij za srednje velika podjetja v različnih panogah.«
Eden pomembnih dejavnikov je nova generacija lahkih robotov, ki omogočajo, da človek in stroj delata tesno skupaj – brez varnostnih zaščit med njima. Prve take aplikacije so že bile realizirane v avtomobilski industriji. »V avtomobilski industriji se je know-how na področju industrijskih robotov razvil do stopnje, da je omogočeno uspešno izvajanje novih tehnologij, znotraj katerih je mogoče vzajemno delo človeka in stroja,« pravi Mathias Wiklund, glavni poslovni direktor pri Comau Robotics.
Skupno delo človeka in stroja bo prevzelo ključno vlogo pri spodbujanju inteligentnih proizvodnih vizij (Industrija 4.0). Tako uporabniku prijazni roboti odpirajo nove možnosti za avtomatizacijo v različnih panogah. In bodoči potencial teh robotov je poudarjen s primerjavo gostote robotov v različnih sektorjih. Na primer, japonska avtomobilska industrija ima rekordnih 1520 industrijskih robotov na 10 000 zaposlenih. V vseh drugih panogah pa je le 214 robotov na enako število zaposlenih. Nemčija in ZDA kažeta podobno sliko.
Več o aktivnostih Mednarodne zveze za robotiko (IFR) si lahko preberete na povezavi http://www.ifr.org.