Veliko priložnosti za poglobitev poslovnega sodelovanja med slovenskimi in jaroslaveljskimi podjetji
07.11.2016
Prepričan sem, da bo decembra lani podpisan memorandum o sodelovanju med slovenskim ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo ter Vlado jaroslaveljske regije pospešil poslovno sodelovanje med podjetji iz obeh dežel. Jaroslaveljska regija je zelo zainteresirana za sodelovanje s slovenskim gospodarstvom,” je na slovensko-jaroslaveljskem poslovno investicijskem forumu, ki je potekal v ruskem mestu Jaroslavelj poudaril guverner jaroslaveljske regije Sergej Nikolajevič Jastrebov.
Prepričan sem, da bo decembra lani podpisan memorandum o sodelovanju med slovenskim ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo ter Vlado jaroslaveljske regije pospešil poslovno sodelovanje med podjetji iz obeh dežel. Jaroslaveljska regija je zelo zainteresirana za sodelovanje s slovenskim gospodarstvom,” je na slovensko-jaroslaveljskem poslovno investicijskem forumu, ki je potekal v ruskem mestu Jaroslavelj poudaril guverner jaroslaveljske regije Sergej Nikolajevič Jastrebov.
Dogodek je organizirala Javna agencija SPIRIT Slovenija v sodelovanju z Ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo ter Vlado jaroslaveljske regije, udeležili pa so se ga predstavniki 23 slovenskih in 100 ruskih podjetij.
»Vlada jaroslaveljske regije si je v svoji strategiji socialnega in gospodarskega razvoja za enega izmed svojih strateških ciljev zastavila, da bo regija do leta 2025 uvrščena med 20 gospodarsko najbolj razvitih ruskih regij ter med 10 z najboljšo kakovostjo življenja,« je uvodoma pojasnil guverner jaroslaveljske regije Sergej Nikolajevič Jastrebov. Dodal je, da je njihova regija z dobro investicijsko klimo in pogoji za poslovanje zelo privlačna za tuje investitorje, kar dokazujejo tudi številni že realizirani investicijski projekti s strani evropskih in azijskih podjetij. Med zadnjimi večjimi investicijami sta investiciji dveh farmacevtskih družb, in sicer izraelskega farmacevtskega generika Teva in japonske Takede. Izrazil je prepričanje, da bodo na račun današnjega dogodka poslovne povezave med slovenskimi in jaroslaveljskimi podjetji hitreje in lažje stekle, večji preboj na tem področju pa pričakujejo že v naslednjem letu. “Podjetja iz naše regije zanima tudi investiranje v Slovenijo, predvsem jih zanimajo naložbe v farmacevtski sektor oz prenos znanja, gradbene projekte, avtomobilsko industrijo in turizem. Slovenija bi bila lahko dobra odskočna deska za nastop podjetij iz jaroslaveljske regije drugih državah EU,” je zaključil.
Ruska federacija tudi v letošnjem letu ostaja eden izmed prioritetnih trgov za slovenska podjetja, je dejala Tanja Drobnič iz Javne agencije SPIRIT Slovenija, vodja gospodarske delegacije v Jaroslavelj. »Naša agencija si skupaj z Ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo prizadeva, da podjetja ne bi iskala poslovnih priložnosti zgolj v Moskvi, v kateri je skoncentrirana vsa svetovna konkurenca, zato izvajamo vrsto aktivnosti, ki podjetja usmerjajo tudi v druga ruska mesta in regije, kjer je veliko neizkoriščenih priložnosti, saj verjamemo, da je rusko tržišče zelo obsežno in raznovrstno, zato lahko prav vsako podjetje na njem najde svojo tržno nišo.« Jaroslavelj in Slovenija sta si v marsičem zelo podobna, Slovenija za jaroslaveljska podjetja lahko predstavlja idealno vstopno točko na trg Evropske unije, Jaroslavelj pa za preboj v Rusko federacijo. »Vlada jaroslaveljske regije je usmerjena v financiranje razvojnih projektov, zato so inovativna in tehnološko napredna slovenska podjetja lahko pravi partnerji za prihodnje razvojne projekte tako v Jaroslavlju kot v Evropski uniji in širše,« je dodala.
V regiji veliko pozornost namenjajo razvoju investicijskih lokacij in industrijskih parkov, investitorjem pa ponujajo tudi številne spodbude, med drugim poskrbijo za vso potrebno informacijsko podporo, iskanje primernih lokacij, pospešeno pridobivanje potrebnih soglasij in dovoljenj, jim dodelijo subvencije iz regionalnega proračuna in priznajo davčne olajšave od sedem do devet let za strateške investicijske projekte, je izpostavil Mihail Anatiljevič Žučkov, namestnik direktorja Direktorata za investicijsko politiko Jaroslaveljske regije. Poleg tega tujim investitorjem ponujajo tudi številne brezplačne storitve v okviru Sklada za podporo podjetništva omenjene regije.
Celotna jaroslaveljska regija ima nekaj manj kot 1,3 milijona prebivalcev, od tega jih ima več kot polovica visoko ali višjo izobrazbo, po bonitetni oceni Svetovne banke pa je na osmem mestu v Ruski federaciji. Oblikovalo se je nekaj grozdov, ki uspešno delujejo: grozd strojegradnje in proizvajalcev avtomobilskih delov, farmacevtski grozd in turistični grozd. V celotni regiji je okoli 4000 podjetij, med temi kar 2365 velikih in srednje velikih podjetij, ki delujejo v industrijskem sektorju, ki je vodilna panoga v regiji. Intenzivno se razvija predvsem visokotehnološka strojegradnja, naftno-kemični kompleks, farmacija, prizadevajo pa si tudi za modernizacijo tradicionalnih dejavnosti. Močno so usmerjeni tudi v razvoj domačega turizma, zato na letni ravno v turizem investirajo 10 do 12 milijard rubljev, kot svojo konkurenčno prednost pa izpostavljajo tudi lokacijo blizu Moskve, ki predstavlja ogromno tržišče. Veliko priložnost za slovenska podjetja predstavlja tudi jaroslaveljski farmacevtski grozd v okviru vladne strategije Pharma 2020. Prav od farmacije si v regiji in tudi celotni Rusiji obetajo veliko. Trenutno je ruski farmacevtski trg vreden 16, 1 milijarde dolarjev, v naslednjih letih pa naj bi se ta številka podvojila. Pomemben segment regionalnega razvoja pa predstavlja tudi modernizacija ruralnih območij in investicije v agro industrijske komplekse v regiji.
Ob robu foruma so potekali tudi individualni pogovori med slovenskimi in jaroslaveljskimi podjetji, med katerimi je bilo zaznati velik interes za skupna sodelovanja. Člani slovenske delegacije, ki se med 21. in 24. septembrom pod okriljem Javne agencije SPIRIT Slovenija mudi v Jaroslavlju, so včeraj obiskali industrijski park in številna podjetja v Jaroslavlju iz različnih sektorjev (gradbeništvo, elektronika, farmacija, telekomunikacije in turizem).
Obisk slovenske gospodarske delegacije v Jaroslavlju na javni agenciji SPIRIT Slovenija ocenjujejo kot izjemno uspešen, saj so partnerji iz jaroslaveljske regije pokazali zelo veliko zanimanja za slovenska podjetja in nekatere projekte, predvsem s področja farmacije in medicine.