Mladi podjetniki pridobili nov coworking prostor za delo in rast
07.11.2016
Zavod mladi podjetnik je v začetku meseca v Ljubljani tudi uradno odprl dodatno pisarno za mlade podjetnike, ki nudi spodbudno okolje za kreiranje novih podjetniških idej in razvijanje obstoječih podjetniških projektov.
Slovensko podporno okolje za podjetništvo je bogatejše za nov ustvarjalni prostor. MP coworking je lociran v Ljubljani, v Dravljah in je postavljen v konceptu sodobne oblike sodela. Gre za relativno nov način dela, ki v zadnjih letih precej pridobiva na priljubljenosti, predvsem med mladimi. Poudarek je na sproščenih odnosih, medsebojni pomoči in zagotavljanju vzpodbudnega okolja za nemoteno in kakovostno delo. Raziskave kažejo, da delo v tovrstnih okoljih spodbuja kreativnost in produktivnost in krepi motivacijo.
»S coworkingom, oziroma bolje rečeno s »shared office«, smo pričeli že v letu 2011. Selitev je prinesla nekoliko prevelik prostor za naše potrebe, ki smo ga zapolnili s podjetniki iz več mladih podjetij. Število vključenih podjetij se je iz leta v leto povečevalo, začela se je oblikovati tudi skupnost, ki na trenutni lokaciji vključuje 12 podjetnikov in kar nekaj občasnih koristnikov, ki so zunanji sodelavci vključenih podjetij,« je dejal Borut Borštnik iz Zavoda mladi podjetnik. Vključena podjetja prihajajo iz različnih branž, njihova skupna točka pa je delovanje na področju spleta.
V novo odprti pisarni je na voljo 8 novih delovnih mest, ki vključujejo vso potrebno infrastrukturo. Od mize, stola, omarice za shranjevanje, do prostora v omari za shranjevanje dokumentov, dostopa do interneta, čajne kuhinje, seveda ne gre tudi brez stenskih tabel za »mrcvarjenje« podjetniških idej. Zagotovljeno je neomejeno tiskanje na zmogljivih brezžičnih tiskalnikih, na voljo je tudi skupna sejna soba za sestanke.
Najpomembnejša komponenta coworking prostorov je skupnost. Ta se čedalje bolj razvija, mlada podjetja se uspešno medsebojno povezujejo: »Menimo, da je coworking prava rešitev za takšna podjetja, kot smo mi, torej manjša razvijalska podjetja,« meni Nejc Zupan, ki je s svojim podjetjem NiteoWeb eden izmed članov. »S podjetjem, ki deluje v sorodni panogi in je občasni član MP coworkinga smo v preteklih dveh letih napravili že več 10.000 evrov poslov na projektih, ki se ne bi razvili, če ne bi bili prisotni v isti pisarni, kar je izredno dobrodošel prispevek k rasti mladih podjetij«, je še dodal.
Z odprtjem novih prostorov bi radi stopili še korak naprej. Ciljajo namreč tudi na podjetja, ki so še v fazi oblikovanja ideje in še nimajo izoblikovanega produkta. Tovrstnim podjetjem bodo na voljo vsi podporni programi: od sedaj že dobro uveljavljene MP šole z Blažem Zupanom na čelu, do pomoči s strani ekipe Zavoda in nastajajoči mentorski program. V Zavodu želijo v kratkem mladim ponuditi tudi cenovno dostopnega pravnika, ki bo na voljo za reševanje pravnih zagat mladih podjetij.
V zadnjih letih se v Sloveniji veliko govori predvsem o visokotehnoloških startupih z mednarodnimi ambicijami. Borštnik pravi, da se z novo pridobitvijo ne osredotočajo izključno na tovrstne projekte: »Zavod mladi podjetnik je tradicionalno usmerjen k podpori širokega spektra podjetij. Za razliko od večine organizacij se ne osredotočamo le na visokotehnološka podjetja, pač pa so nam zanimive vse pobude, ki pripomorejo k aktivaciji in zaposlovanju mladih.« V MP coworking zato vabimo prav vsakega mladega podjetnika, ki si želi postati del rastoče skupnosti, tudi tiste z zelo preprosto idejo, « je za konec dodal Borštnik.
www.mladipodjetnik.si