IRT 3000

vsebina

Podeljena priznanja za življenjsko delo, Artemidi in mladi manager 2022, ki je Primož Zelenšek

25.01.2023

• Nocoj so na Januarskem srečanju Združenja Manager v GH Union razglasili mladega managerja 2022. To je postal Primož Zelenšek, soustanovitelj in direktor podjetja Chipolo.
• Ivu Boscarolu, nekdanjemu lastniku in direktorju podjetja Pipistrel, so podelili priznanje za življenjsko delo na področju managementa 2022.
• Priznanje Artemida 2022 je šlo v roke Tanji Blatnik, generalni direktorici romunske družbe Euroins Asigurare, in Babett Stapel, poslovodni direktorici Fraport Slovenija.
• Predsednik Združenja Manager Andrej Božič: »Želel bi si, da bi Slovenija tako bučno, kot navija za Dončiča, navijala za naše podjetnike.«
• Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar v nagovoru slovenskim managerkam in managerjem: »Prvi izziv pri krepitvi socialne države je povečevanje dodane vrednosti.«

Da je prvo srečanje članov ter članic Združenja Manager in predstavnikov političnega ter družbenega življenja pri nas priložnost, ko nakažejo smernice delovanja v času pred nami, je uvodoma izpostavila izvršna direktorica Združenja Manager Petra Juvančič. Slednje bo v letu 2023 izpostavljalo tri vrline vodenja: spoštljivost, trdoživost in pogum. Našteto, pravi Juvančič, pa povezuje tudi aktualne nagrajence: »Vsem je skupno, da so spoštljivi, trdoživi, pogumni. Tako kot nova normalnost zahteva od sodobnih, trajnostnih voditeljev

Navijajmo za podjetnike enako, kot navijamo za Dončiča
»Slovenija ima izjemno število ambasadorjev, vrhunskih posameznikov na svojih področjih, zaradi katerih je ta država naš ponos,« je v nagovoru dejal Andrej Božič, predsednik Združenja Manager, in dodal: »Želel bi si, da bi Slovenija tako bučno, kot navija za Dončiča, navijala za naše podjetnike.«

Mladi manager 2022 je Primož ZelenšekAndrej Božič​, predsednik Združenja Manager. Foto: Andraž Kobe za Združenje Manager 

Managerji po Božičevih besedah krepijo zavedanje o soodvisnosti organizacije in okolja, v katerem delujejo. Opozoril je na spoštljivost medsebojne komunikacije in dejal, da v Združenju Manager podpirajo napovedi o temeljitih reformah, ki naj bi nas čakale; med drugim so jih predlagali tudi v njihovem Akcijskem načrtu za večjo blaginjo. »Želimo pa biti vključeni kot pomemben deležnik v družbi,« je dodal. Zbrane politike in ostale goste je spomnil, da skupaj plujejo na isti ladji, so drug od drugega soodvisni in zasledujejo isti cilj: ustvariti več. Božič se ne strinja se z umetnim ustvarjanjem konflikta med javnim sektorjem in gospodarstvom, saj »potrebujemo dobro delujoča oba«.

Povečevanje dodane vrednosti ključno za krepitev socialne države
»Prvi izziv pri krepitvi socialne države je povečevanje dodane vrednosti. Samo s tem bomo imeli možnost omogočiti prebivalkam in prebivalcem Slovenije družbene storitve na takšnem nivoju, kot si želimo,« je dejala Nataša Pirc Musar, predsednica Republike Slovenije. Od slovenskega managementa pričakuje, da »boste naše gospodarstvo vodili v povečevanje dodane vrednost, a na trajnostni način, ne na račun okolja«.

Izpostavila je željo, da bi gospodarstvo lahko delovalo v stabilnem okolju. Čeprav imamo na mednarodni položaj delno omejen vpliv, pa imamo vpliv na regulatorno okolje, v katerem naše gospodarstvo deluje. »Verjetno vsi delimo željo, da pride kakšno leto, v katerem ne bi bilo bistvenih sprememb zakonodaje, ki vpliva na poslovanje podjetij,« je dodala.

Po besedah Pirc Musar si stabilnosti ne želijo le tuji, temveč tudi domači investitorji: »Zato morda ne bi bil odveč razmislek, da bi na primer pri večjih naložbah država za določeno obdobje zagotovila nespremenjene pogoje delovanja. Seveda z družbenim dogovorom, v katerem bo naša družba prepoznala, da povečanje blaginje sledi povečanju dodane vrednosti

Mladi manager 2022 je Primož Zelenšek, soustanovitelj in direktor Chipola

Mladi manager 2022 je Primož ZelenšekPrimož Zelenšek, soustanovitelj in direktor podjetja Chipolo. Foto: Andraž Kobe za Združenje Manager      

V nadaljevanju so na Januarskem srečanju razglasili mladega managerja 2022. Priznanje je prejel Primož Zelenšek, soustanovitelj in direktor podjetja Chipolo. »10 let nazaj smo imeli idejo narediti majhno 'stvarco', ki bi rešila veliko težavo – iskanje stvari. Čeprav niso bili vedno lahki časi, smo vztrajali tako dolgo, da je eden največjih igralcev na tržišču, Apple, prišel v igro. Tudi, ko nam ni šlo lahko, smo se trudili obdržati celo ekipo. In smo jo,« je ob prejemu priznanja povedal Zelenšek.

Leta 2014 je kot eden izmed soustanoviteljev podjetja Chipolo prevzel mesto njegovega direktorja. Slednji so svojo podjetniško zgodbo leta 2013 začeli z uspešno Kickstarter kampanjo, preko katere so zbrali skoraj 300.000 dolarjev. Na trg so vstopili s pametnimi obeski za ključe, ki se povežejo z aplikacijo na telefonu in ki uporabniku omogočajo, da na preprost način poiščejo založene ključe ali telefon. Njihovo največje tržišče – kjer ustvarijo kar 50 % prihodkov – sta ZDA in Kanada, na trgu EU pa ustvarijo 40-odstotni delež prodaje. Letos pričakujejo, da bodo svoj tržni delež na ameriškem trgu le še povečali, saj jim je pravkar uspelo prodreti v tri največje ameriške verige: Best Buy, Inmotion in Apple uradne trgovine. Leto 2021 so zaključili s 6,1 milijona evrov prihodkov, pri čemer je donosnost sredstev znašala 17,9 %, donosnost kapitala pa kar 45 %. Prihodki slovenske družbe so lani presegli 7,5 milijona evrov, skupaj z ameriško izpostavo so se približali 10 milijonom evrov.

Mentor številnim podjetjem
Kolektiv Chipola je nastal iz skupine prijateljev, kar je pomembno vplivalo na celoten nadaljnji razvoj kulture v podjetju. Njihovi najpomembnejši vrednoti sta prijateljstvo in odkritost, ki ju je mogoče zaznati na vseh ravneh delovanja: v odnosu vodstva do zaposlenih, odnosih med zaposlenimi ter odnosih podjetja s partnerji in uporabniki. Osebno poslanstvo Zelenška je zagotavljanje najboljših pogojev za delo zaposlenih, njihovo usmerjanje k ciljem ter prenašanje znanja na druge mlade podjetnike.
Več o prejemniku priznanja.

Ivo Boscarol je prejemnik priznanja za življenjsko delo na področju managementa 2022

Ivo Boscarol je prejemnik priznanja za življenjsko delo na področju managementa 2022Ivo Boscarol​. Foto: Andraž Kobe za Združenje Manager 

Ivo Boscarol je eden najprodornejših samoniklih slovenskih podjetnikov po letu 1990. Je nekdanji lastnik in direktor podjetja Pipistrel, ki je pod njegovim vodstvom postalo eden vodilnih proizvajalcev ultralahkih letal na svetu. S tem je na globalni zemljevid uvrstil ne le podjetje samo, temveč tudi Slovenijo. »Klasični koncepti vodenja podjetja so bili pri nas tabu. Zasnoval sem jih malo drugače, saj je bila moja služba moj hobi in obratno. Največ sem se naučil na lastnih napakah in danes lahko pomagam mladim skozi podobne izzive. V 33 letih vodenja sem prisegal na osnovne človeške vrednote, predvsem na spoštovanje. Govoril sem, da je pomemben dolgoročni uspeh, a ne na račun zaposlenih, kupce, dobaviteljev, okolja, zdravja. Ta nagrada je dokaz, da se vse to da,« je dejal Boscarol.

Boscarol je solastnik 12 podjetij. Skupina Pipistrel, ki danes zaposluje okoli 400 sodelavcev, je v letu 2022 ustvarila 92 milijonov evrov prihodkov. Jedrno podjetje Pipistrel, ki zaposluje nekoliko manj kot 100 sodelavk in sodelavcev, se redno uvršča med lestvice najhitreje rastočih podjetij v Sloveniji. Prihodki iz poslovanja, ki jih podjetje v največjem deležu (95,7 %) realizira na tujih trgih, so se v zadnjih štirih letih po podatkih GVIN povečali za 60 %: od 19,3 na 31 milijonov evrov. S čistim dobičkom 4 milijone evrov je donosnost kapitala v letu 2021 dosegla 20,48 %, realizirana dodana vrednost pa je presegla 89.000 evrov na zaposlenega. Pipistrel sodi med redka podjetja, ki v 33-letni zgodovini niso nikdar poslovala z izgubo in so imela vsako leto pozitivno rast glede na prejšnja. 

Nataša Pirc Musar, Ivo Boscarol, Andrej BožičNataša Pirc Musar, Ivo Boscarol, Andrej Božič. Foto: Andraž Kobe za Združenje Manager 

Aprila lani je po 33 letih vodenja uspešnega podjetja prodal ameriškemu podjetju Textron, svoje poslanstvo pa usmeril k vračanju družbi – tako v materialnem kot v osebnem smislu. Ker je Boscarol s svojimi dejanji zgled inovativnosti, prodornosti, uspeha in odličnega vodenja mu je Združenje Manager podelilo 21. priznanje za življenjsko delo na področju managementa. 
Več o letošnjem prejemniku priznanja

Tanja Blatnik in Babett Stapel sta prejemnici priznanja Artemida 2022

Tanja Blatnik in Babett Stapel sta prejemnici priznanja Artemida 2022Tanja Blatnik in Babett Stapel. Foto: Andraž Kobe za Združenje Manager 

Združenje Manager je v Tanji Blatnik, generalni direktorici romunske družbe Euroins Asigurare, ter Babett Stapel, poslovodni direktorici Fraport Slovenija, prepoznalo managerki, ki sta uspešno prebili stekleni strop in posegli po svojih poslovnih sanjah. Euroins Asigurare danes dosega največji tržni delež v Romuniji ter zaposluje 570 ljudi, družba Fraport Slovenija pa je navkljub za letalsko industrijo zahtevnim pandemičnim letom presegla zastavljene cilje in se v prihodnja leta podaja z odločnimi trajnostnimi cilji. Več o letošnjih prejemnicah priznanja

Babett Stapel, Ivo Boscarol, Tanja Blatnik, Primož ZelenšekBabett Stapel, Ivo Boscarol, Tanja Blatnik, Primož Zelenšek. Foto: Andraž Kobe za Združenje Manager 

Vir: www.zdruzenje-manager.si

ar©tur 2021