IRT 3000

vsebina

Intervju: dr. Michael Budt- Slovenska podjetja bi si lahko že danes omislila pametne tovarne

16.11.2022

Dr. Michael Budt, glavni operativni direktor DMG MORI EMEA GmbH, nam je zaupal, da je pametna tovarna že uresničljiv in realiziran koncept. Podjetja pa poleg sodobnih strojev potrebujejo predvsem kakovostne podatke.

IMG_20221018_153040

Kako to, da je podjetje DMG MORI za svojo podružnico v jadranski regiji izbralo prav Slovenijo?

Za nas je bila odločitev povsem preprosta in logična. Slovenija je daleč najbolj razvit tehnološki trg med državami v jadranski regiji. Stranke v Sloveniji namreč ne kupujejo le standardnih obdelovalnih strojev, temveč tudi bistveno naprednejše stroje in stroje v kombinaciji z rešitvami za avtomatizacijo. V Sloveniji imamo že 880 nameščenih strojev, ki zahtevajo lokalno podporo, storitve in hitre dobave rezervnih delov. Z novo moderno lokacijo v Ljubljani lahko strankam ponudimo še bistveno višjo kakovost storitev in hiter odzivni čas – zdaj smo njihovi sosedje.

Mar iz lokacije v Ljubljani pokrivate tudi druge trge?

Zgolj po potrebi. Osredotočeni smo na 270 strank v Sloveniji, te so naša prioriteta. Seveda pa svoje strokovnjake pošljemo tudi v sosednje države, če tam naši lokalni prodajalci ali vzdrževalci rabijo pomoč, naše osebje pa je na voljo. To je nenazadnje dobro tudi za razvoj zaposlenih, saj vidijo, s kakšnimi izzivi se soočajo podjetja v Avstriji, Italiji, Srbiji in drugod, ter obogatijo svoje znanje.

Katere so najbolj očitne prednosti lokalne podružnice?

Neposredna prisotnost proizvajalca v posamezni državi je velika prednost, saj ta lahko postori bistveno več kot zgolj prodajalec ali distributer. V Sloveniji imamo trenutno 10-člansko ekipo, ki stalno raste, naši strokovnjaki govorijo jezik strank, poznajo njihovo kulturo, se srečajo iz oči v oči.

Stranke takoj dobijo vse, kar potrebujejo, nenazadnje iz naših 14 tovarn po svetu prihaja več kot 150 različnih obdelovalnih strojev, torej skorajda ni zahteve proizvodnega podjetja, ki je ne bi mogli uresničiti. Velika prednost v teh negotovih časih je tudi ponudba lastnih finančnih storitev, vse več strank se odloča za operativni lizing strojev, ki nam jih lahko ponudi lastna finančna institucija DMG MORI Finance. Strankam lahko ponudimo celo odlog prvega plačila do 6 mesecev, kar jim omogoča, da začnejo ustvarjati prihodke iz svoje nove proizvodnje. Ponujamo pa še veliko več, na primer naš naročniški paket PAYZR.

IMG_20221018_153111

PAYZR?

S storitvijo PAYZR DMG MORI ponovno poudarja svoj pionirski pristop k skrbi za stranke. PAYZR je akronim za »PAY with Zero Risk« in označuje vstop v svet podatkovno temelječih poslovnih modelov naročnine in plačila po uporabi. Ne le, da programsko opremo – ISTOS, TULIP kot tudi up2parts – ponujamo kot storitev, tudi stroji in vzdrževanje so sedaj postali storitev, imenovana oprema kot storitev. Danes strankam ponujamo možnost, da klasični model dragih začetnih naložb zamenjajo s preprosto naročnino. Stranki dostavimo stroj, ona pa plačuje naročnino. Še več, plača le tiste ure, ko dejansko uporablja stroj in ne tudi takrat, ko ta stoji. Torej nič ne tvega. To je naša izjemna prednost pred konkurenti. Poleg tega stranka nikakor ni vezana – če po preteku 12-, 24- ali 36-mesečne naročnine želi vrniti stroj, to lahko mirne vesti stori, lahko tudi podaljša naročnino ali pa celo stroj odkupi – na voljo ima vse možnosti. Popolna prilagodljivost za naše stranke!

Pa so podjetja že pripravljena na takšen zasuk? Jim je težko prodati stroj kot storitev? Koliko vas pri tem ovira dejstvo, da so življenjske dobe obdelovalnih strojev zelo dolge, tudi po več desetletij?

Zavedamo se, da smo šele na začetku. A naročniški poslovni model je prihodnost tudi v svetu proizvodnje. Glede tega moramo evropski trg še izobraziti, medtem ko v Skandinaviji, ZDA ter Aziji že opažamo pospešen prehod na nov poslovni model, saj je podjetjem bolj všeč, da jim proizvodnja predstavlja operativni strošek ne pa kapitalske naložbe. A v gospodarsko negotovih časih je stroj kot naročniška storitev vsekakor privlačna možnost za proizvodna podjetja vseh vrst in oblik.

Pa je cena teh naročniških storitev ugodna? Kje je vaša točka preloma, kdaj začnete po tem poslovnem modelu služiti denar?

Vsekakor je storitev PAYZR zelo privlačna za stranke. Stranke lahko same konfigurirajo stroj prek spleta v našem konfiguratorju strojev DMG MORI. Stranke, ki že uporabljajo stroje kot storitev, pravijo, da najbolj cenijo prilagodljivost. Če s strojem ne delajo veliko, tudi ne plačajo veliko, torej jih ne skrbi, da bi moral biti stroj ves čas polno zaseden. Poleg tega je vse digitalizirano in transparentno - stranka lahko z uporabo našega portala za stranke myDMGMORI preveri, koliko stroškov je v tekočem mesecu ustvaril stroj. 

Kakšni pa so načrti družbe DMG MORI v Sloveniji in širši regiji. Kje pričakujete največ rasti?

Načrti so zelo ambiciozni. Trenutno zaposlujemo 10 ljudi in gradimo ekipo. Iščemo dodatne inženirje – če koga poznate, ga pošljite k nam. DMG MORI se že tradicionalno ne zanaša le na posamezno industrijo, pravzaprav imamo izjemno heterogeno strukturo strank, kar nam omogoča, da znanje in izkušnje tudi prenašamo med trgi. Prepričani smo, da bodo številne gospodarske panoge v prihodnje beležile zdravo rast, tudi z našo pomočjo. Mi pa bomo nepogrešljiv partner proizvodnih podjetij. In to predvsem zato, ker jim ne prodajamo zgolj strojev, temveč strankam pomagamo, da so boljše vsak dan, da avtomatizirajo proizvodnjo in jo naredijo bolj dobičkonosno. Strankam so na voljo vsa digitalna orodja, ki pomagajo dvigniti učinkovitost proizvodnje, veliko pozornosti namenjamo brezšivni integraciji strojev v proizvodno okolje stranke. 

Mar pospešena digitalizacija in avtomatizacija proizvodnih okolij res vodita do pametnih tovarn?Kdaj jim bomo priča?

Bomo kdaj dočakali tovarne brez ljudi? Iskreno – nismo daleč stran. Naša tovarna na Poljskem, ki se imenuje FAMOT, je že pametna tovarna. Z njo smo dokazali sebi in strankam, da je pametna tovarna uresničljiv koncept. V tej tovarni DMG MORI stroji gradijo druge DMG MORI stroje, vse je povezano, prepredeno s podatki in naši zaposleni so vsakodnevno del teh digitaliziranih procesov.

Mar lahko pametno tovarno pričakujemo tudi v Sloveniji?

Tudi slovenska podjetja bi si lahko že danes omislila pametne tovarne – zgolj odločiti se morajo za to. DMG MORI je pravi partner za ta(k) podvig. V praksi bi seveda morala biti proizvodna podjetja bolj previdna in delati korak za korakom. In to je tudi naš nasvet strankam, ki razmišljajo o digitalizaciji. Digitalizacija proizvodnje predstavlja izziv predvsem za ljudi, manj za stroje. Ljudem moraš razložiti, zakaj vse menjaš. Razumeti morajo, kaj s tem pridobijo. Zaposleni se morajo počutiti kot del poti do avtomatizacije in digitalizacije. Sicer lahko doživijo prevelik šok. Pogovoriti se je treba z delavci, da se ne prestrašijo avtomatizacije in digitalizacije – in jim pojasniti, da ne bodo ostali brez služb, le hitreje in bolj enostavno bodo delali. Za pametne tovarne so izjemnega pomena tudi podatki. Kakovost podatkov v podjetjih pa se zelo razlikuje. Vedno priporočamo, da se gre korak za korakom – in DMG MORI lahko podpira stranke na tej poti do avtomatizacije in digitalizacije kot glavni partner za proizvodnjo.

Avtor: Miran Varga 

si.dmgmori.com

ar©tur 2021