IRT 3000

vsebina

Žensko podjetništvo velik potencial za gospodarsko rast in ustvarjanje novih delovnih mest

24.10.2022

Prejšnji teden je na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani potekalo srečanje podjetnic začetnic treh generacij programa ABC podjetništva, ki od leta 2019 poteka pod okriljem javne agencije SPIRIT Slovenija. Udeležilo se ga je več kot 150 žensk, nekatere med njimi so na podjetniško pot šele dobro stopile, druge so se na njej že srečale in soočile z izzivi, ki jih uspešno premagujejo, tretje pa na svoji samostojni poslovni poti že žanjejo uspehe. Zbrane podjetnice so se strinjale, da sta jim ravno usposabljanje in finančna spodbuda zelo pomagala pri ustanovitvi podjetja in zagonu poslovanja.

Srečanje treh generacij ABC podjetništvo oktober 2022 (115)sm

Vloga in pomen ženskega podjetništva v gospodarstvu je izjemno pomembna, saj predstavlja velik potencial za gospodarsko rast in nova delovna mesta. Na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo se skupaj s SPIRIT Slovenija tega zelo dobro zavedajo, zato že vrsto let izvajajo programe za spodbujanje ženskega podjetništva.

V letih 2016 do 2018 so s programi podjetniškega usposabljanja in subvencijo v višini 5.000 evrov podprli 1261 brezposelnih žensk s terciarno izobrazbo, ki so se v istem obdobju tudi samozaposlile. »V letu 2019 smo zasnovali spletni program podjetniškega usposabljanja za podjetnice začetnice ABC Podjetništva. Z njim smo želeli ponuditi priložnost za razvoj podjetniških kompetenc ženskam iz vse Slovenije, ki imajo podjetniško vizijo in željo po podjetniškem udejstvovanju. Doslej ga je uspešno zaključilo že skoraj 1000 podjetnic začetnic,« je uvodoma pojasnil Rok Capl, v. d. direktorja SPIRIT Slovenija. Te se po uspešno zaključenem usposabljanju lahko prijavijo na natečaj za podelitev finančnih spodbud za najboljši poslovni model in njegovo predstavitev podjetnic začetnic. »Strokovna komisija je letos na natečaju izbrala kar 112 odličnih poslovnih modelov podjetnic začetnic ter jih nagradila s finančno spodbudo v višini 3000 evrov. Natečaj izvajamo že četrto leto in podjetnice so nad usposabljanjem navdušene, saj jim nudi pestro paleto novih podjetniških znanj.«

Danes kar tretjina delovno aktivnih žensk v Sloveniji deluje kot samostojna podjetnica, poleg tega v letu 2021 v Sloveniji beležimo 43,9 odstoten delež nastajajočih in novih podjetnic, kar je zelo spodbudno. »Verjamemo, da so k temu bistveno pripomogle aktivnosti, ki jih izvajamo preko SPIRIT Slovenija in so namenjene izključno ženskam na začetku poslovne poti,« je povedala Marlen Skarlovnik, vodja Sektorja za podjetništvo na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo. »Rezultati našega dela pa so vidni tudi širše – raziskava Global Enterpreneurship Monitor iz 2021 (t. i. GEM) namreč navaja, da se zgodnja podjetniška aktivnost žensk v Sloveniji povečuje že četrto leto zapovrstjo. Še posebej spodbudno je dejstvo, da smo bili po tem indeksu v letu 2012 med najslabšimi državami, sedaj pa smo boljši od povprečja evropskih držav v okviru GEM«.

Srečanje treh generacij ABC podjetništvo oktober 2022 (27)sm

Udeleženke so v nadaljevanju prisluhnile navdihujočemu predavanju Domna Gaimana iz agencije Dunking Devils Studios, sicer idejnega vodje istoimenske svetovno znane akrobatske skupine, ki jih je popeljal v svet TikToka, najhitreje rastočega družbenega omrežja na svetu. Seznanil jih je s trenutnimi trendi, predstavil številne primere dobrih praks in uporabnih metod za podjetja in znamke, ki želijo ustvariti svojo TikTok skupnost. »Globalno ima TikTok eno milijardo uporabnikov, v Sloveniji pa kar 600 tisoč, zato imajo blagovne znamke z vstopom na platformo možnost dosegati tudi občinstvo, ki ne uporablja drugih družbenih omrežij. Nasprotno z javnim mnenjem platforma hitro raste tudi med starejšimi od 30 let.« Zato lahko po njegovih besedah tisti ustvarjalci in podjetniki, ki platformo razumejo, malodane čez noč postanejo TikTok zvezde, še posebej zato, ker je produkcijska vrednost na njem nizka, dodana vrednost pa velika. »Ključno je razumevanje in implementacija aktualnih TikTok trendov, komunikacija mora biti drzna, igriva in transparentna, nujno je poslušati uporabnike in implementirati njihove ideje, ob tem pa ustvariti, graditi in potem tudi skrbeti za skupnost, kar je proces, ki ga je treba voditi dnevno,« je zaključil.

V nadaljevanju je Boško Praštalo, strokovnjak za mreženje, udeleženkam izdal nekaj skrivnosti mreženja v poslovnem svetu. Sam je namreč prepričan, da je vse mogoče, če je človek proaktiven, pozitivno gleda na življenje in ima ob sebi prave ljudi. »Pri povezovanju, grajenju odnosa, torej mreženju, bodite ve tiste, ki delate prve korake in ne čakajte na druge. V uspešnem mreženju namreč ni prostora za pasivnost, dobre povezave so posledica proaktivnih dejanj,« je pozval udeleženke. Sam je razvil posebno metodologijo strateškega mreženja, ki je zaradi svojih jasnih, preprostih in učljivih lastnosti dostopna vsem. »Treba se je začeti zavedati, da si sam glavni steber svoje mreže, da se začneš povezovati in skrbeti za svojo mrežo. Mreženja ne moreš kupiti, treba ga je živeti.« Udeleženkam je položil na srce, naj aktivno komunicirajo in naj se ne bojijo konstruktivnih kritik in povratnih informacij, saj so te izjemna priložnost za poslovno in osebno rast.  

Današnji dogodek z naslovom Nadgrajujemo znanje in delimo izkušnje je bil zasnovan kot razstavni prostor s predstavitvijo izdelkov in storitev udeleženk ter mreženjem, namenjen pa je bil udeleženkam vseh generacij usposabljanja. Popestrila sta ga tudi pevski nastop mlade glasbenice Amalie in Monika Sluga Golob, ki je pošteno razmigala občinstvo.  

Dogodka se je udeležila tudi Jelena Vuković, ki je ustanovila podjetje Mia&Mika, v katerem izdelujejo otroške copate iz naravno strojenega usnja, ki so bili že dvakrat mednarodno nagrajeni. »Največja dodana vrednost usposabljanja je bila, da smo imeli možnost govoriti z mentorji, ki imajo ne samo teoretično, temveč tudi praktično znanje. Moja mentorica je bila tudi moja sogovornica in me je poslušala ter mi zelo realno svetovala. To je res odlična priložnost za vse, ki smo na podjetniški poti pogosto sami! Vse to mi je pomagalo, da sem prevetrila svoje misli in skušala najti rešitve drugje, kot jih iščem ponavadi. Hkrati mi je osvežilo teoretično znanje in tudi finančna spodbuda je v teh časih samo še dodaten plus in potrditev, da sem na pravi poti.«

Podobnega mnenja je bila tudi Maja Jenko, ki je ustanovila podjetje Arhitekturno in notranje oblikovanje, Maja Jenko, s. p., ki se ukvarja z arhitekturo in notranjim oblikovanjem pa tudi z grajenjem spletne skupnosti, ki temelji na predajanju znanja o tradicionalnih obrteh. »Usposabljanje mi je dalo sistematičen vpogled v posamezna področja, ki so potrebna za uspešno podjetniško pot in na tej podlagi sem se lažje organizirala. Ugotovila sem, kaj je tisto, kar lahko naredim sama, in pri čem bom potrebovala zunanjo pomoč. Močno je pomagala tudi finančna spodbuda.«

Tudi Sara Mermal, ki ima podjetje Fairly Fairy in izdeluje unikatni nakit iz poldragih kamnov ter srebrn in zlat nakit po tradicionalnih zlatarskih postopkih, pravi, da ji je usposabljanje precej pomagalo na njeni podjetniški poti. »Največja dodana vrednost usposabljanja je bila strukturiranost in vsesplošno podporno okolje. Izhajam namreč iz družine, v kateri nihče nima svojega podjetja, tako da mi je bilo zelo pomembno počasi spoznavati podjetniško pot. Največ mi je pomenila pomoč pri postavitvi, vzpostavitvi ter validaciji cen izdelkov, ker nisem bila prepričana, kako glede na trg in vse ostale stroške strukturirati ceno svojih izdelkov.«

Srečanje sta organizirala SPIRIT Slovenija in Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo.

Več informacij o aktivnostih na področju spodbujanja ženskega podjetništva je na voljo tukaj.

Foto: STA in SPIRIT Slovenija

Vir: www.spiritslovenia.si

ar©tur 2021