IRT 3000

vsebina

Delati moramo na robnih tehnologijah, tam je največ napredka

19.07.2017

Sodobna proizvodnja stremi k čim večji učinkovitosti, kakovosti in hitrosti. Postaja tudi čedalje pametnejša in avtonomna. S Christophom Millerjem, direktorjem sejma EMO Hannover, smo se pogovarjali o letošnjem dogodku in njegovem vplivu na globalno industrijo.

Sogovornik je prepričan, da se podjetja danes bolj kot kadarkoli zavedajo, kako pomembna je preobrazba proizvodnih obratov v pametne tovarne in kako jo doseči.

Kako zahtevna je organizacija sejma EMO, koliko časa porabite z Deutsche Messe za postavitev takšnega sejma?

Navadno začnemo že vsaj leto prej, pred samim sejmom, pa naj bo to EMO ali kakšen drug sejem. V bistvu že danes začenjamo priprave na sejem EMO, ki bo leta 2019. Kot organizator sejma začneš na naslednjem istoimenskem dogodku delati že dan potem, ko se posamezen sejem zaključi. Veliko je usklajevanja z razstavljavci. Navadno porabimo 6 do 12 mesecev za postavitev tematskega in vsebinskega koncepta, temu pa sledi prodajni del, dolg leto dni. Vse marketinške in oglaševalske aktivnosti pa začnemo izvajati dobrih osem mesecev pred posameznim

sejmom ali razstavo. Samo delo na sejmišču, torej priprave in organizacija ter postavitev razstavnih prostorov s strani razstavljavcev traja okoli mesec dni.

Kaj bo rdeča nit letošnjega sejma EMO Hannover?

Slogan letošnjega sejma EMO bo »Povezovanje sistemov za inteligentno proizvodnjo«. Od razstavljavcev pričakujemo, da bodo pokazali nekatere že obstoječe rešitve, ki pa so na račun digitalizacije, povezovanja in prepletenosti proizvodnje sposobne ustvarjati največjo možno dodano vrednost za kupca. Seveda nove rešitve izboljšujejo tudi konkurenčnost ponudnikov obdelovalnih strojev, kar bodo ti dokazovali na vsakem koraku.

Kateri trendi najbolj vplivajo na t. i. povezano in pametno proizvodnjo?

Trendov je več, v ospredju pa so zagotovo koncepti prilagodljive proizvodnje, obdelava pri visoki hitrosti, avtomatizacija, ustvarjanje verige dodane vrednosti in uporaba linearnih gonil, če jih naštejem le nekaj. Tudi digitalizacija in tehnologije interneta stvari bodo imele izjemen vpliv na proizvodnjo prihodnosti, podjetja se bodo lotila povezovanja najrazličnejših sistemov in rešitev v želji, da bi dosegla t. i. inteligentno proizvodnjo. A to še ne pomeni, da se bodo klasične zahteve glede obdelovalnih strojev in proizvodnih sistemov kaj spremenile. Mehanska robustnost, zanesljivost delovanja, varni krmilni sistemi in inteligentna zasnova procesov in krmiljenja ostajajo visoko na seznamu prioritet. Skratka, podjetja pričakujejo visoko produktivno in stroškovno učinkovito proizvodnjo, ki jim bo zagotavljala ustrezno kakovost.

Kaj pa tehnologije navidezne in obogatene resničnosti?

Seveda, tudi predstavitev tehnoloških rešitev s področij navidezne (VR) in obogatene resničnosti (AR) ne bo manjkalo. Slednja bo zagotovo nadomestila klasična navodila in močno olajšala delo vzdrževalcem. VR pa odpira nove možnosti sodelovanja inženirjev pri snovanju novih rešitev in izdelkov. Od vseh naprednih tehnologij industrija pričakuje nadaljnji upad števila nesreč v proizvodnji, kar je najboljši obet za vse vpletene.

Kdaj lahko pričakujemo prve res pametne tovarne?

Nekaj pametnih tovarn že obstaja, vsaj v Nemčiji. Težko pa je napovedati, kdaj bo večina tovarn pametnih. Bržkone takrat, ko bodo dodobra posodobile svoje poslovne procese, a digitalizacija in povezljivost praktično vsega sta dolgoročen proces. Danes mora vsako podjetje razmišljati, kako postati pametno. A to je neskončen proces. Velja namreč, da se vedno lahko še izboljšaš.

Kako aktualne gospodarske razmere v Evropi in po svetu vplivajo na proizvajalce in prodajalce orodij?

Gospodarska klima največjih evropskih držav je ta hip odlična. Nemčija je v zelo dobri kondiciji, enako lahko ugotovimo za Španijo in Italijo. Vse to se pozna tudi pri orodjarjih, ki so izredno zasedeni in imajo obilico dela, saj gospodarsko okrevanje in rast Evrope pomenita veliko dela zanje.

Večina razstavljavcev še vedno prihaja iz Zahodne Evrope in manjši del iz držav Vzhodne Evrope, zakaj?

Letos se je poleg tradicionalno dobre zastopanosti nemških razstavljavcev okrepilo tudi število razstavljavcev iz Francije. Pri tem naj dodam, da razstavljavcev iz držav Vzhodne Evrope ne gre podcenjevati. Nasprotno, ker so predvsem manjši in mlajši, imajo veliko potenciala. Industrija se zaveda, da digitalizacija spreminja pravila igre. V nekaj letih lahko vsakdo izmed njih postane velikan. Na splošno imamo letos prijavljenih rekordno število manjših razstavljavcev. Iz držav Vzhodne Evrope imamo trenutno prijavljenih 60 razstavljavcev, dva tudi iz Slovenije.

Na kaj pa se osredotoča večina inovacij?

Predvsem na rešitve s področja digitalizacije, interneta stvari in povezljivosti. Zelo zanimivo je opazovati napredek področja 3D-tiskanja, kjer v ospredje stopajo novi materiali ter še natančnejše tehnologije.

Kako naj Evropa v prihodnje obdrži svoje tehnološko vodstvo v proizvodnji?

Podjetja močno delajo na tem, da ostanejo tehnološko vodilna. A ni vse odvisno od podjetij, za najboljše ideje in rešitve potrebujemo dobre inženirje. Večja gospodarstva po Evropi zato intenzivno delajo na kakovostnem izobraževanju, evropske šole in univerze so glede programov izobraževanja strojnikov in inženirjev najboljše na svetu. Podjetja se tudi zavedajo, da vodilna vloga pomeni izumljanje nečesa novega, zato vse bolj intenzivno delajo na robnih tehnologijah – tam je največ napredka. Je pa res, da z vseprisotno povezljivostjo svet postaja globalna vas. Danes ni nobeno presenečenje, da nemška podjetja kupujejo kitajska in obratno. Torej ni vse le enosmerno. Z 9.000 kvadratnimi metri razstavnih prostorov bo na sejmu EMO 2017 največji razstavljavec družba DMG MORI, torej konglomerat japonskega in nemškega podjetja.

 

Kako privlačen je sejem EMO za razstavljavce iz ZDA in/ali Azije?

Zelo. Podjetja, ki želijo poslovati globalno, sejma EMO ne izpustijo. Tudi sicer ga mi ustrezno predstavimo, saj pred sejmom EMO po svetu opravimo dobrih 50 novinarskih konferenc, od tega 6 na Kitajskem, 3 v Indiji, več v ZDA itd. Kar četrtina razstavljavcev bo letos prišla iz Azije, kar je jasen pokazatelj njihove moči, medtem ko iz ZDA pričakujemo le okoli 4 odstotke vseh razstavljavcev.

 

Koliko obiskovalcev in razstavljavcev pričakujete letos?

Do sedaj se je na sejem prijavilo skoraj dva tisoč razstavljavcev iz 42 držav, skupaj bodo zasedli več kot 160.000 kvadratnih metrov neto razstavnih površin. Glede obiska pa pričakujemo nov rekord. Leta 2013 smo našteli 143.000 obiskovalcev, letos ciljamo še višje.

 

ar©tur 2021